Vučić: Svima veće plate i penzije

Izvor: Šumadija Press, 30.Jul.2015, 12:57   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Vučić: Svima veće plate i penzije

Za Srbiju bi ovo mogla da bude prva godina bez rebalansa budžeta, najavio je premijer Aleksandar Vučić, rezimirajući rezultate reformi u prvih godinu dana od donošenja Zakona o radu i mera fiskalne konsolidacije.

On je na pres konferenciji precizirao da je na današnji dan deficit u budžetu 25 milijardi dinara, što je u skladu sa planom koji smo postigli sa MMF, a da će on biti na nivou od 2,87 odsto BDP do kraja godine, i da bi Srbija ove godine mogla da ostvari rast >> Pročitaj celu vest na sajtu Šumadija Press << BDP-a između 0,5 i jedan odsto.

To je baš onako kako sam govorio pre nepunih godinu dana, kada su mi se svi smejali – primetio je premijer.

Naveo je i da “Srbijagas” prvi put ne duguje “Gazpromu” ni dinaraza tekuće isporučene količine gasa od početka grejne sezone 2014/2015. godine, da je Aerodrom “Nikola Tesla” u prvih pet meseci ove godine zabeležio sedamputa veću dobit nego u istom periodu prethodne godine, a da je veći prihod ostvarila i “Air Serbia”.

Premijer je naveo da su upravo takvi rezultati fiskalne konsolidacije omogućili prostor za razgovor s međunarodnim kreditorima na temu povećanja plata i penzija.

Plate i penzije biće povećane svima kojima su bile umanjene, a najviše prosvetarima, ali neće biti vraćene na nivo pre smanjenja.

Povećanje neće biti simbolično, ali će upravo zbog očuvanja fiskalne ravnoteže biti u manjem iznosu od onog koji fiskalni prostor dozvoljava – precizirao je Vučić.

On je dodao da će povećanje plata obuhvatiti oko 360.000 hiljada zaposlenih u prosveti, zdravstvene radnike, vojnike i policajce, i socijalne radnike.

Povećanje plata uslediće i za onih 19,4 odsto čija primanja nisu ni bila smanjivana merama vlade, kao i za sve penzionere, uključujući i one čije penzije nisu smanjivane. Namera je da se svim penzionerima do kraja godine povećaju penzije, 70 odsto će imati značajno uvećanje, a sve to dogodiće se bez rušenja sporazuma sa MMF-om – rekao je Vučić.

Kao najveći problem vlade, premijer je naveo zaduživanje na lokalnom nivou, koje je katastrofalno i nedomaćinsko.



– Imamo mnogo neodgovornih lokalnih samouprava. Naš konsolidovani budžet je mnogo veći problem od republičkog
– podvukao je Vučić.

Nastavak na Šumadija Press...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Šumadija Press. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Šumadija Press. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.