Izvor: S media, 26.Nov.2010, 13:10 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Stiže pomoć i za inopenzionere
Veliki broj inopenzionera ovih dana zove PIO fond pitajući kada će dobiti pomoć države od 5.000 dinara. Razloga za brigu nema, jer će svi oni koji su deo radnog staža ostvarili u inostranstvu, a penzija im nije veća od 30.000 dinara dobiti obećano. Rok za dostavljanje dokumentacije produžen do 10. decembra posle čega se očekuje i početak isplate, saopšteno je S media poratlu iz PIO fonda.
Dokumentacija se podnosi za isplatu jednokratne pomoći Vlade od 5.000 >> Pročitaj celu vest na sajtu S media << dinara, kažu u Republičkom fondu za penzijsko invalidsko osiguranje (PIO).
Zakon o PIO usaglašen sa MMF-om
- Problem je nastao kod realizacije pomoći za penzionere koji imaju i inostranu i domaću penziju. Oni su morali da dokumentuju i dokažu našem fondu kolike su im inostrane penzije. To je bio jedini način da prostim sabiranjem utvrdimo da li ispunjavaju uslov za dobijanje pomoći države ili ne. Ako su im obe penzije u zbiru ispod 30.000 dinara, oni imaju pravo na pomoć- rekla je za S media portal direktor službe za odnose s javnošću PIO fonda Jelica Timotijević.
Rok za dostavu dokaza o visini inostranih penzija bio je prvobitno određen do 20. novembra, međutim on je produžen do 10. decembra da bi mogli svi inopenzioneri da dostave dokumentaciju.
-Zovu nas penzioneri koji su dostavili dokumentaciju jer očekuju da će im pomoć biti isplaćena istog momenta, što je nemoguće. Moramo sačekati da svi potencijalni korisnici bonusa dostve dokaze, a onda će krenuti i isplata svima- rekla je Timotijević.
Počela isplata pomoći penzionerima
Isplata ove pomoći sprovešće se isto kao i penzije, preko tekućeg računa ili preko uputnica na kućnu adresu.
Isplata jednokratne pomoći domaćim penzionerima počela je od 16. oktobra. U Srbiji ima oko 1,6 miliona penzionera, a među njima oko 1,4 miliona ima penziju manju od 30.000 dinara i ostvaruje pravo na jednokratnu pomoć Vlade Srbije.
Penzije u Srbiji su, kao i plate budžetskih korisnika, zbog ekonomske krize zamrznute na kraju 2008. godine.
Odmrzavanje penzija i plata, prema dogovoru sa Međunarodnim monetarnim fondom, uslediće u januaru, a u 2010. godini predviđene su još dve povišice - u aprilu i oktobru.
M.V
T.R






