Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 06.Okt.2010, 14:36 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Šoškić: Inflacija nije "kraj sveta"
BEOGRAD -
Guverner Narodne banke Srbije (NBS) Dejan Šoškić upozorio je danas da bi sledeće godine moglo doći do novog rasta cena, zbog korekcije plata u javnom sektoru i penzija, dogovorene sa Međunarodnim monetarnim fondom (MMF).
"Mi se nadamo da će država da uradi svoj deo posla kada je reč o kontrolisanim cenama koja su u njenoj nadležnosti", rekao je Šoškić na okruglom stolu Ekonomist grupe sa članovima >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << Vlade Srbije.
Veća korekcija plata i penzija
Šoškić je podsetio da je sa MMF dogovorena korekcija plata i penzija sledeće godine, a ta korekcija bi se radila za indeks potrošačkih cena u proteklih šest meseci.
U taj period, uključuju se i ovih nekoliko meseci sa jakim poremećajima na tržištu cena hrane, pa će korekcija plata i penzija biti veća, nego što smo planirali i to će dodatno stimulisati rast cena", naglasio je Šoškić.
Moguće je da će cene, merene indeksom potrošačkih cena, biti nešto više od srednjeg nivoa ciljane inflacije, nadam se da neće preći, ali ni to nije kraj sveta, rekao je Šoškić.
Inflacija neće biti "kraj sveta"
Guverner je izjavio da se nada da inflacija u 2010. godini neće premašiti gornju projektovanu granicu od osam odsto, ali da neće biti "kraj sveta" ako se to dogodi.
"Kretanje inflacije u Srbiji zavisiće od poskupljenja roba koje su u nadležnosti države, poput energenata, kao i od povećanja plata i penzija, koje će se usklađivati sa potrošačkim cenama čiji je rast veći od očekivanog", rekao je Šoškić.
On je istakao da je rast cena u avgustu bio veći od predviđenog, zbog čega je NBS povećala referentnu kamatnu stopu i time kratkoročno obezbedila stabilnost kursa i inflatornih očekivanja.
U narednom periodu trebalo bi, prema rečima Šoškića, da se postigne viši nivo cenovne stabilnosti, kao i veća dinarizacija, odnosno upotreba dinara u plaćanjima.
"Promene deviznog kursa od početka godine nisu bile velike, ali ni male, a dinar je oslabio za 10 odsto, što je manje nego u drugim zemljama koje imaju režim fluktuirajućeg kursa", rekao je Šoškić.
"Zaduživanje u evrima nije optimalno"
Guverner je, komentarišući odluku Vlade Srbije da se država u komercijalnim bankama zaduži za 250 miliona evra, ocenio da tu oduku razume ali ne opravdava.
"Zaduživanje u evrima nije optimalno i time država preuzima veliki rizik", istakao je Šoškić i dodao da je, verovatno, Vlada bila prinuđena da prihvati jedinu ponudu koju je dobila od poslovnih banaka.
Stalni predstavnik Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) u Srbiji Bogdan Lisovolik danas je izjavio da ne očekuje da će biti produžen aranžman Srbije sa tom međunarodnom finansijskom institucijom, koji ističe u aprilu 2011. godine.
"O potrebi produžetka aranžmana odlučivaće vlasti u Srbiji, ali ako Srbija primeni pravila fiskalne odgovornosti, dogovorena tokom revizije tekućeg aranžmana, neće joj biti potreban novi aranžman", rekao je Lisovolik.
Izmene Zakona o budžetskom sistemu, koje su na dnevnom redu Skupštine Srbije, prema oceni Lisovolika, daće Vladi Srbije dobar fiskalni okvir i dobro oruđe koje će pomoći da se privreda razvija i bez programa MMF-a, a biće i podsticaj za javne investicije.
MMF dolazi u drugoj polovini oktobra
Lisovolik je ocenio da je potreban novi model privrednog rasta u Srbiji koji će se zasnivati na podršci izvozu i domaćoj valuti, kao i promociji štednje.
"U Srbiji je već postignut privredni oporavak, iako slab, koji je zasnovan na zdravim osnovama usled porasta izvoza", istakao je Lisovolik.
Ciljevi tekućeg aranžmana Srbije sa MMF-om vrednog oko tri milijarde evra, kako je dodao, delimično su ispunjeni jer je postignuta stabilnost bankarskog sektora, dogovorena su pravila fiskalne odgovornosti, a preostalo je da se smanje izdaci za penzije koji sada iznose 13 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP).
Lisovolik je najavio da će u drugoj polovini oktobra misija MMF-a doći u Srbiju povodom šeste revizije tekućeg aranžmana.
MMF, kako je istakao, nikad nije bio blag u pregovorima sa srpskim vlastima, a odmrzavanje plata i penzija pre dogovorenog roka je kompromisno rešenje iznuđeno socijalnim stanjem zaposlenih u javnom sektoru i penzionera.
Premijer Srbije Mirko Cvetković je rekao da Vlada sprovodi fiskalnu politiku koja je dogovorena sa MMF-om i da će iduće godine budžetski deficit biti smanjen sa 4,8 na četiri odsto BDP-a.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...










