Slovenačke penzije u maju ili junu

Izvor: Politika, 09.Mar.2010, 21:56   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Slovenačke penzije u maju ili junu

Sporazum o socijalnom osiguranju Slovenije i Srbije, kojim bi se konačno rešilo pitanje isplate zaostalih penzija iz ove bivše jugoslovenske republike, mogao bi ući u slovenačku skupštinu posle 24. marta kada počinje redovno zasedanje, potvrdio je juče za „Politiku” Rasim Ljajić, ministar rada i socijalne politike.

– To znači >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << da bi ovaj sporazum, koji je krajem septembra prošle godine potpisan, uskoro mogao da bude i ratifikovan u slovenačkom parlamentu, što je preduslov za njegovu primenu – pojašnjava ministar Ljajić.

Prema poslednjim informacijama, nacrt ovog sporazuma, pre nego što dođe pred slovenačke poslanike, 18. marta treba da prođe slovenačku vladu. Ljajić kaže da ne očekuje odlaganje ovog pitanja i, ukoliko su tačne najave iz Slovenije, sporazum bi za koji dan mogao biti na dnevnom redu Pahorovog kabineta, ali i Skupštine.

Zoran Panović, direktor Zavoda za socijalno osiguranje, kaže za „Politiku” da bi danas i sutra u Beogradu trebalo da se sastanu sa kolegama iz PIO fonda Slovenije i utanače detalje oko stupanja na snagu Sporazuma o socijalnom osiguranju koji bi, ukoliko u martu bude ratifikovan u slovenačkoj skupštini, trebalo da se primenjuje već u maju ili junu.

Nakon toga bi, posle 18 godina čekanja, devizne penzije konačnodobili svi bivši radnici „dežele” koji danas žive u Srbiji. Prema raspoloživim podacima, skoro 11.000 penzionera sa prebivalištem u Srbiji čeka svoje prinadležnosti koje će u proseku iznositi oko 500 evra.

U proteklim godinama penzije im je, posle razlaza bivših jugoslovenskih republika, plaćala Srbija iz svog budžeta. Tako su bivši radnici iz Slovenije dobijali znatno manje iznose od zarađenih, a srpski radnici u Sloveniji – veće. Njihov broj, međutim, gotovo je zanemarljiv.

Slovenija je, inače, jedina republika iz bivše SFRJ sa kojom Srbija još uvek nije do kraja rešila ovo pitanjezbog upornog odbijanjapredstavnika te države da preuzmu odgovornost u isplatama dospelih obaveza. Samim tim, već skoro dve decenije nisu regulisana pitanja iz socijalne zaštite, radnih odnosa i oblasti osiguranja, kaže Voja Savić, predsednik Udruženja bivših radnika slovenačkih preduzeća.

Zbog toga što su, kako kaže, skeptični da će sporazum uskoro biti ratifikovan u slovenačkom parlamentu, Udruženje će predsedniku Srbije i ministru rada uputiti pismo u kojem ih moli da utiču na slovenačku vladu da ovaj sporazum što pre dobije zeleno svetlo.

– Bez stalnog podsećanja srpskih zvaničnika, Slovenija će nastaviti da odugovlači s ovim pitanjem, a PIO fond svake godine za isplatu ovih penzija izdvaja 700 miliona dinara, što je nedopustivo, jer Srbija nema para ni za svoje penzionere, a mora da kreditira Slovenački penzioni fond – kaže Savić.

Članovi Udruženja odlučili su na jučerašnjem sastanku, potvrđuje Savić, da bojkotuju slovenačke radnje i robu u Srbiji ne bi li i na taj način izvršili pritisak na slovenačke zvaničnike da se sporazum što pre ratifikuje.

J. Petrović

[objavljeno: 10/03/2010]

Nastavak na Politika...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.