Izvor: B92, Tanjug, 28.Jan.2010, 19:45 (ažurirano 02.Apr.2020.)
SSSS: Bez saglasnosti o penzijama
Beograd -- Predstavnici Saveza samostalnih sindikata Srbije nisu prihvatili sadržaj nacrta zakona o izmenama i dopunama Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju.
U saopštenju SSSS-a se navodi da je za njih prihvatljiv nacrt zakona u kojem će biti navedeno da vrednost opšteg boda bude usklađivana dva puta godišnje, da se penzije usklađuju sa rastom troškova života i prosečnom platom zaposlenih u proteklih šest meseci.
Prosečna >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << penzija u osiguranju zaposlenih ne može biti niža od 60 odsto prosečne zarade, bez poreza i doprinosa, kao i da se dva puta godišnje vanredno usklađuje najniži iznos penzija, ukoliko budu niže od 25 odsto prosečne zarade bez poreza i doprinosa, navodi se u zahtevima sindikata.
Sindikat je zatražio da se sprovodi efikasnija kontrola i naplata doprinosa za obavezno penzijsko i invalidsko osiguranje, kao i da se utvrdi vlasništvo nad lečilištima, banjama i drugom nepokretnom imovinom, izgrađenom sredstvima PIO fonda.
Sindikat je upozorio da je u nacrt zakona, bez konsultacija sa članovima Radne grupe, ugrađena odredba o podizanju starosne granice za pun staž sa 53 na 58 godina za oba pola, kao i o povećanju dužine radnog staža za žene sa 35 na 38 godina.
Penzijsko osiguranje usaglašeno sa zahtevima MMF
Član Radne grupe za reformu sistema penzijsko-invalidskog osiguranja Stevan Vrebalov izjavio je da je model penzijskog osiguranja koji je pripremljen, u najvećoj meri usklađen sa zahtevima MMF.
"Ključ je bio u prilagođavanju modela MMF-u i naš je model sad tome prilagođen u najvećoj mogućoj meri. Inače, Unija poslodavaca se zalaže da se ne smanjuju ni plate, ni penzije. Da se u jednom projektu ozbiljnog prosperiteta, omogući normalan prirodni rast penzija i da se revitalizuje penzioni fond", rekao je Vrebalov.
Dogovoreni nacrt kompromis
Dogovoreni sadržaji Nacrta izmena i dopuna Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju predstavlja kompromis interesa Vlade, sindikata i poslodavaca, kaže portparol Unije poslodavaca Srbije (UPS) Dragoljub Rajić i dodaje da je ključ reforme penzionog sistema u revitalizaciji PIO fonda, na šta je Unija ranije ukazivala, nudeći i načine na koji bi to moglo biti postignuto.
Vrebalov, koji predstavlja Uniju poslodavaca Srbije u pomenutoj Radnoj grupi podsetio je da je stav UPS da je potrebno da se Penzijsko-invalidski fond kapitalizuje kako više ne bi zavisio od budžeta.
"Korelacija između penzija i rada budu u tome da ona količan novca koliko je neko uplatio u fond, da može takvu penziju da dobije a ne da zavisi od politike", naveo je on.
Vrebalov je istakao i da je pogrešno stavljati akcenat na pojedine segmente penzione reforme kao što je starosna granica za odlazak žena u penziju i istakao da bi izmene trebalo posmatrati u širem ekonomskom kontekstu.
Podsećanja radi, UPS je već ranije izlazila u javnost sa stavom da su porezi i doprinosi na zarade u Srbiji najveći u Evropi. UPS se zalagao i sa uvođenje isplate bruto plate što bi omogućilo gradjanima da deo novca koji sada obavezno uplaćuju za doprinose za penziono i zdravstveno osiguranje po svojoj volji uplate nekom od penzionihi zdravstvenih fondova i tako jednog dana imaju dostojnije penzije.
Radna grupa za izradu novog Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju u kojoj su pored predstavnika Ministarstva, predstavnici sindikata i UPS-a sastaje se i danas kako bi razmotrila zahteve Saveza samostalnog sindikata Srbije o izmenama nacrta tog akta.
Zahtevi su i ranije iznošeni i bili su odbacivani, ali je Radna grupa ovoga puta odlučila da razmotri predložene izmene, koje se tiču uskladjivanja visine i određivanja minimalnih iznosa penzija.


















