Pola penzije iz budžeta

Izvor: Politika, 09.Jul.2009, 23:10   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Pola penzije iz budžeta

Parama od uplaćivanih doprinosa Penzioni fond bi mesečno na čeku mogao da obezbedi u proseku 11.000, umesto sadašnjih oko 21.714 dinara

Iako preti opasnost da se za isplatu penzija možda uskoro iz budžeta izdvaja gotovo polovina neophodnih para, jer država već sada izdvaja 46,1 odsto, penzije ipak neće dodatno optereti državnu kasu, tvrdi za „Politiku” Đuro Perić, poslanik PUPS-a u Skupštini Srbije.

Jer, ako bi se to dogodilo, penzije >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << bi se najverovatnije našle na udaru MMF-a, odnosno ozbiljno bi bilo dovedeno u pitanje njihovo dalje usklađivanje sa zaradama.

Sa padom zarada penzije su dostigle 67 odsto prosečne plate, iako je njihova realna vrednost od oktobra prošle do maja ove godine opala za oko 10 odsto. Ali, ako bi se rast troškova života nastavio ovim tempom, penzionerska primanja bi bila dodatno obezvređena.

Svoju tvrdnju da penzije neće dodatno uvećati budžetske rashode Perić potkrepljuje činjenicom da je u toku rigorozna kontrola naplate doprinosa penzijskog i invalidskog osiguranja, što ćedoprineti da se kasa Fonda PIO redovnije i obilnije puni. Pored toga, predloženo je da poslodavci ubuduće ne mogu da isplaćuju plate ako prethodno nisu uplatili doprinose za penzijsko i invalidsko osiguranje, što bi smanjilo pritisak na državni budžet.

Poslanik PUPS-a ukazuje da je propust Poreske uprave što nije redovno kontrolisala naplatu doprinosa, a što je dovelo da se s prošlogodišnjih 41 odsto, učešće budžeta u isplatama penzija poveća na 46,1 procenat.

Zakon o radu poslodavce obavezuje da uplaćuju doprinose za penzije i zdravstveno osiguranje i ako radniku ne isplate zaradu. U obavezi su i da svakog meseca zaposlenom daju na uvid potvrdu da su to učinili, kaže naš sagovornik.

Prema podacima Fonda, poslodavci za porezeukupno duguju više od 100 milijardi dinara, a gotovo isto tolikoi za doprinose.Mnoga preduzeća ne plaćaju doprinose godinama, jer su blokirana, a mnoge firme kao dužnici postoje samo na papiru. To predstavlja veliko opterećenje i za Poresku upravu, jer ona može da naplati dug samo ako ima od koga.

Interesantno je da je evidencijom Fonda PIO utvrđeno da u Srbiji ima 2,7 miliona zaposlenih, a ne samo 1,9 miliona, koji bi trebalo svakog meseca da uplaćuju doprinose i tako obezbede novac za isplatu penzija. To znači da je odnos između broja zaposlenih i penzionera nešto povoljniji od slike koja se iznosi u javnosti. U suprotnom bi, praktično, 1,69 zaposlenih trebalo da plaća doprinose za jednog svog dojučerašnjeg kolegu.

Inače, ako bi Penzijski fond ostao bez budžetske „podrške”, sadašnji iznos prosečne penzije bi se prepolovio. Naime, parama od uplaćivanih doprinosa Fond bi penzionerima mogao mesečno na čeku da obezbedi u proseku 11.000 dinara, umesto sadašnjih oko 21.714 dinara.

Računica Penzijskog fonda pokazuje da bi se po osnovu uplaćenih doprinosa u ovoj godini inkasiralo 237,8 milijardi dinara, od 461 miliona potrebnih za redovnu isplatu penzija, što je samo oko 56,8 odsto.

J. Petrović

[objavljeno: 10/07/2009]

Nastavak na Politika...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.