Penzije u krizi

Izvor: S media, 09.Dec.2009, 13:30   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Penzije u krizi

Finansijska kriza je značajno uticala na penzione sisteme u državama Evrope i centralne Azije, a mnoge vlade su se našle u iskušenju da izvrše promenu politike kao odgovor na rastuce penzione deficite, navodi se u regionalnom izveštaju Svetske banke "Penzije u krizi".

Uprkos težini ekonomske krize, ona bledi u usporedbi sa demografskom krizom sa kojom će se suočiti region, pa Svetska banka apeluje na države da ne vrše promene politike koje će biti usmerene na rešavanje >> Pročitaj celu vest na sajtu S media << kratkoročnih fiskalnih problema, jer bi se oni tako dugoročno pogoršali.

Stručnjaci te institucije su zaključili da iako u Evropi i centralnoj Aziji (ECA) ima penzionih sistema svih vrsta i veličina, nijedan se, bez obzira koliko dobro bio strukturisan, nije pokazao imunim na krizu.

"Nagli pad proizvodnje i smanjenje ukupne poreske baze su smanjili raspoloživa sredstva za isplatu penzija, dok su istovremeni rast nezaposlenosti, pad plata i deprecijacija finansijskih plasmana negativno uticali na sisteme koji se finansiraju od doprinosa zaposlenih i poslodavaca", izjavila je autorka izveštaja i vodeći ekonomista Svetske banke za region ECA Anita Švarc.

Novo istraživanje je pokazalo da su te zemlje, kad ih je pogodio šok fiskalne neravnoteže penzionog sistema, počele da razmatraju i primenjuju promene politike kojima se povećavaju prinosi i smanjuju troškovi.

Svetska banka preporučuje, zavisno od zemlje, kombinaciju mera, uključujući uvodjenje inflacijske indeksacije penzija nakon penzionisanja, povećanje dobne granice za odlazak u penziju, izjednačavanje te granice za muškarce i žene, kao i ograničavanje prevremenog penzionisanja.

Nastavak na S media...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Ugroženi penzioni sistemi u Evropi

Izvor: Capital.ba, 10.Dec.2009, 08:45

VAŠINGTON, Finansijska kriza je značajno uticala na penzione sisteme u državama Evrope i centralne Azije, a mnoge vlade su se našle u iskušenju da izvrše promjenu politike kao odgovor na rastuće deficite u penzionim fondovima, navodi se u regionalnom izvještaju Svjetske banke 'Penzije u krizi'. Svjetska...

Nastavak na Capital.ba...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta S media. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta S media. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.