Izvor: B92, 30.Apr.2009, 16:38   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Novi dokazi o stradalima u RTS-u

Beograd -- Porodice radnika RTS-a, poginulih u bombardovanju 1999. godine, predale Specijalnom sudu nove dokaze vezane za taj slučaj i zatražiti obnovu sudskog postupka.

Porodice nastradalih u bombardovanju na zgradu RTS-a zahtevaju i proširenje sudskog postupka i na druge odgovorne pojedince i institucije. Majka jednog od nastradalih radnika RTS-a Žanka Stojanović rekla je da je Tužilaštvu predato svedočenje potpukovnika u >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << penziji Lakića Đorovića.

Žanka Stojanović je kazala da je predat i izvestan broj dokaza do kojih se došlo nakon objavljivanja knjige "Tišina u Aberdarevoj".

"Očekujemo da sud počne da radi svoj posao, da izađe na videlo da su ljudi bili ostavljeni da izginu", rekla je Stojanovićeva i navela da porodice stradalih RTS-a traže da ministar odbrane Dragan Šutanovac "održi obećanje" i pronađe dokument o presretnutim razgovorima pilota NATO-a.

Šutanovac je nedavno negirao da to ministarstvo poseduje takve dokaze i najavio da će zatražiti sudsko ispitivanje Lakića Đorovića koji je prošle nedelje objavio da ta institucija krije dokaze o vlastitoj upletenosti i o krivici vojnog vrha za smrt 16 radnika RTS-a.

Stojanovićeva je rekla da članovi porodica stradalih očekuju da se sudski postupak proširi i na druge koji su odgovorni za pogibiju radnika RTS-a.

Navela je da su dokazi koje su porodice prikupile i danas predale,već bili izvedeni na suđenju tadašnjem direktoru RTS-a Dragoljubu Milanoviću 2001. i 2002, ali da ih sud nije uzeo u obzir.

Punomoćnik porodica poginulih radnika RTS-a Dragoljub Todorović rekao je da će tužiocu biti predat i zahtev za zaštitu zakonitosti,s obzirom da je presuda Milanoviću pravosnažna i da mu se ne može ponovo suditi za to delo.

"Na zahtev javnog tužioca moguće je izvođenje dokaza koji će dovesti do rešenja kojim sud konstatuje da je povredjen zakon u korist okrivljenog. Nama je i to dovoljno, cilj nam je da se tačno zna ko je kriv i zašta je kriv", rekao je Todorović.

On je rekao da je suština novih dokaza i zahteva za zaštitu zakonitosti, valjana kvalifikacija dela za koje je Milanović odgovoran, kao i pokušaj da se ustanovi eventualna odgovornost drugih osoba koje su bile umešane u taj slučaj.

Otac jednog od stradalih Kuzman Stojmenovski ocenio je da Milanović nije jedini krivac za pogibiju 16 radnika RTS-a i da je još neko "odlučio da žrtvuje 150 radnika" koji su se u vreme bombardovanja zatekli u zgradi televizije.

"Neka se neko zapita zašto je to urađeno i da li je moguće da se to desi u vreme kada je narod na sve strane bežao, da vojska, policija ili neko drugi odluči da nekoga žrtvuje. U ime čega? Hoćemo da država kaže ko su krivci", rekao je Stojmenovski.

NATO avijacija bombardovala je 23. aprila 1999. godine RTS i u tom bombardovanju je poginulo 16 radnika tehničke službe te kuće.

Tadašnji generalni direktor RTS-a Dragoljub Milanović 2002. godine osuđen je na 10 godina zatvora zbog toga što nije premestio radnike iz zgrade u Aberdarevoj na rezervnu lokaciju.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.