Krstić: Davno je ovo trebalo...

Izvor: B92, 10.Jul.2014, 18:47   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Krstić: Davno je ovo trebalo...

Beograd -- Ministar finansija Lazar Krstić izjavio je da su izmene zakona o penzijskom sistemu neophodne i da je te izmene trebalo doneti još pre pet-šest godina.

"Srbija je propustila tu priliku i sada ne treba da sedimo skrštenih ruku", rekao je Krstić Tanjugu.

On je ukazao da su te izmene neophodne za održivost penzijskog sistema i javnih finansija uopšte

Govoreći o podizanju starosne granice za žene za odlazak u penziju, Krstić je naveo da >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << je u većini zemalja u zapadnoj Evropi to 67 godina. U istočnoj Evropi je, kaže on, minimum 65 godina, dok su ostale zemlje, uključujući i Crnu Goru, podigle starosnu granicu za odlazak žena u penziju na 67 godina.

"Kod nas žene žive tri godine duže od muškaraca, a u penziju idu tri godine ranije. Ipak, i kod nas starosnu granicu ne treba menjati naglo, već postepeno. Mi bi do 2032. godine trebalo da se prilagodimo novoj stvarnosti u kojoj živimo", rekao je Krstić.

Nacrt pomenutog zakona, prema njegovim rečima, predviđa olakšice za odlazak u penziju žena koje su i majke.

"I to je praksa razvijenih zemalja. Recimo, Nemačke. Iako naše javne finansije nisu u situaciji da se porede sa zapadnoevropskim, to je praksa koju želelimo da usvojimo", istakao je Krstić.

O beneficiranom radnom stažu, ministar finansija kaže da su izmene i dopune usmerene ka tome da se ukine beneficija za one koji to objektivno ne zaslužuju.

"Primera radi, sekretarica u vojsci ili u policiji nema razloga da ostvaruje pravo na beneficirani radni staž, ukoliko to ne ostvaruje sekretarica koja radi bilo gde drugde", naveo je on.

Penali za prevremeni odlazak u penziju ili, kako je rekao, aktuarski penali su praksa u svim zemljama zapadne i istočne Evrope, a predlog za Srbiju je oko četiri odsto mesečno sve dok se ne dostigne uslov za sticanje penzije.

"To nije potrebno usvojiti samo zato što je standard, već i zato što se kod nas nešto manje od trećine ljudi penzionisalo, a da nisu ispunjavali uslove", rekao je Krstić.

Osvrnuvši se na prepucavanja koja prate najavljene izmene ovog zakona, Krstić je rekao da u istočnoj Evropi praktično nema zemlje koja u jeku svetske ekonomske krize, od 2008. do 2012. godine, nije preduzela ovakve ili slične mere.

"Na primer, u Republici Srpskoj uslov za penzionisanje žena je bio 60, a za muškarce 65 godina u 2008. godini, a u 2012. je ta granica izjednačena na 65 godina za žene i muškarce", naveo je ministar i dodao da je isti slučaj sa Hrvatskom.

Kada je reč o Crnoj Gori, on je ukazao da je 2008. godine granica za penzionisanje žena bila 60, a muškaraca 65 godina, a da je danas ona izjednačena na 67 godina za oba pola.

Nastavak na B92...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

KRSTIĆ: Zakon o penzijama je trebalo promeniti mnogo ranije!

Izvor: Telegraf.rs, 10.Jul.2014

Ministar finansija istakao je da je u većini zemalja u zapadnoj Evropi starosna granica za odlazak žena u penziju 67 godina

Nastavak na Telegraf.rs...

Krstić: Penzioni zakon trebalo promeniti mnogo ranije

Izvor: Politika, 10.Jul.2014

BEOGRAD –Ministar finansija Lazar Krstić izjavio je danas da je Srbija propustila priliku da donese izmene zakona o penzijskom sistemu i da u istočnoj Evropi praktično da nema države koja to nije učinila u jeku svetske ekonomske krize, od 2008. do 2012. godine...„Srbija je pre pet-šest godina...

Nastavak na Politika...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.