Izvor: B92, 19.Avg.2011, 10:50 (ažurirano 02.Apr.2020.)
HR: Penzije redovne, ali nedovoljne
Zagreb -- Penzije su u Hrvatskoj redovne, ali za najveći broj penzionera i nedovoljne za život.
Za utehu je da penzije uvek stignu 10. u mesecu, s tim da ih oni koji imaju odgovarajuć aranžman s nekom od banaka mogu podići od 1. u mesecu.
Prema službenim podacima koje je nedavno prezentovala Matica umirovljenika (penzionera) Hrvatske (MUH), u julu je prosečna penzija bila 2.157 kuna (290 evra) što je za jedan >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << odsto manje nego lane.
U isto vreme prosečna mesečna isplaćena neto plata po zaposlenom u Hrvatskoj za maj ove godine, što je i zadnji objavljeni podatak od strane Državnog zavoda za statistiku (DZS), iznosila je 5.425 kuna (729 evra), što pokazuje nominalni rast za 0,5 odsto i realni rast za 0,2 odsto u odnosu na april.
Na godišnjem nivou u odnosu na maj 2010. prosečna mesečna isplaćena neto plata po zaposlenom za maj ove godine nominalno je viša za 2,8 odsto, a realno za 0,3 odsto.
Za period od januara do maja prosečna neto plata iznosila je 5.377 kuna(722,7 evra), što je u odnosu na isti period 2010. godine nominalno višeza 2,2 odsto, a realno niže za 0,1 odsto, saopštio je DZS.
Podaci o visini penzija još su porazniji ako se uzme u obzir da prema analizi MUH 51 odsto penzionera prima penziju od 1.259 kuna (169,2 evra) ili manju, dok ih je 79 odsto u zoni siromaštva jer primaju 1.676 kuna (225,2evra) ili manje, što se po evropskim kriterijumima smatra zonom ozbiljnog siromaštva.
Sudeći po potrošačkoj korpi od 6.685,2 kuna (898,5 evra) za červoročlanu familiju koliko su za april izračunali Nezavisni hrvatski sindikati, ni plate nisu dostižne da to pokriju, a penzije još manje.







