Izvor: B92, 17.Jan.2012, 05:15 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Funkcionerima i plata i penzija
Beograd -- Brojni su funkcioneri zaposleni na različitim mestima u državnoj upravi koji istovremeno primaju i funkcionersku platu i penziju.
Prema podacima Agencije za borbu protiv korupcije, makar deset poslanika ima duple zarade, a njihova primanja viša su od predsedničke ili premijerske plate.
Tako bivši general Božidar Delić traži od države zaostale plate iako je u penziji, a prima i poslaničku platu. Samo su se poslanica Vesna Pešić i ministar zdravlja >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << Zoran Stanković odrekli privilegije koju čak i zakon dozvoljava.
Pomoćnik ministra spoljnih poslova, general-potpukovnik u penziji i bivši načelnik Generalštaba Zdravko Ponoš mesečno prima 216.153 dinara i njegova su primanja dva i po puta viša od primanja njegovog šefa, ministra spoljnih poslova Vuka Jeremića. U Ponoševoj imovinskoj karti stoji da u Ministarstvu prima platu od 120.000 dinara, dok je njegova penzija 96.153 dinara.
Dupli prihodi
Po Zakonu o penzijskom i invalidskom osiguranju iz 2003. godine starosni penzioneri imaju pravo da potpišu novi ugovor o radu, da rade i istovremeno dobijaju i platu i punu penziju.
- Poslodavac starosnim penzionerima koje zapošljava osim plate uplaćuje još samo doprinose za PIO, ali ne i zdravstvene doprinose budući da je to već preko Fonda regulisano. To praktično znači da poslodavac ima manje troškove ukoliko zaposlio starosnog penzionera, kažu u PIO fondu.
- Novi ugovor o radu, iako su u penziji, mogu potpisati samo starosni penzioneri. To nije slučaj sa invalidskim ili porodičnim penzionerima. Slično se dogodilo i sa poznatom glumicom Evom Ras koja zbog toga što je porodični penzioner nije mogla da potpisuje nove ugovore - navode u PIO fondu.
Državne plate i penzije istovremeno primaju i Dragoljub Mićunović čija su ukupna mesečna primanja 221.027 dinara, grupa poslanika PUPS na čelu sa Momom Čolakovićem koji mesečno inkasira 198.000, poslanik SNS Vučeta Tošković sa 150.000 i radikal Božidar Delić sa 165.202 dinara mesečno.
Član Odbora Agencije za borbu protiv korupcije Čedomir Čupić kaže da nije u redu da neko ko je penzioner prima i platu i penziju.
"To je veoma problematično i smatram da bi trebalo da bude zakonski regulisano. Budući da nije donet Zakon o poslanicima, ovako nešto je moguće. Zakonom bi se definisalo sve, od verifikacije poslanika, podataka o obrazovanju, radnom stažu i samim tim i primanja bi bila regulisana", ističe Čupić.
On tvrdi da penzioneri mogu da budu izabrani na pojedina mesta, ali da bi onda zakon morao da sadrži stavku da njihova penzija bude zamrznuta u periodu dok obavljaju javnu funkciju. Čupić kaže da "za to ne možete krivite pojedince. Odgovoran je ceo parlament i sve prethodne vlade koje nisu predlagale zakon kojim bi dvostruki prihodi bili regulisani".
Slučaj Vesne Pešić ili ministra Zorana Stankovića treba, prema Čupićevom mišljenju, prihvatiti sa uvažavanjem. Postoje, kako kaže, pojedinci koji žele da sačuvaju svoj moralni integritet, ali i oni koji koriste sve manjkavosti zakona.
"To nikako ne sme da bude stvar pojedinca, nečije dobre volje ili samovolje. Moralni apel ne vredi ništa. U društvenom životu stvari treba regulisati zakonom, to je ispravno", kaže on.
Sa Čupićem se slaže i Nemanja Nenadić iz Transparentnosti koji tvrdi da nije logično da poslanici penzioneri imaju duple prihode. "Ako bi bilo koji drugi penzioner počeo da radi neki posao i ukoliko bi bio uredno prijavljen, da li bi on dobijao punu platu ili ne? Poslanički posao je isti kao i svaki drugi. Osim toga ista pravila bi trebalo da važe za zaposlene i za penzionisane poslanike", navodi Nenadić.
Pogledaj vesti o: Penzija











