BBC u štrajku zbog penzija

Izvor: B92, 06.Nov.2010, 21:15   (ažurirano 02.Apr.2020.)

BBC u štrajku zbog penzija

London -- Novinari britanskog javnog servisa BBC, koji drugi dan protestuju zbog smanjenja penzija, planiraju nove štrajkove, saopštio je njihov sindikat.

Zaposleni u BBC-ju protestuju zbog planiranih izmena penzijskih planova koje je odbacio sindikat sa oko 4.100 članova u toj medijskoj kući.

Sindikat je najavio novi dvodnevni štrajk >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << za 15. novembra i zapretio daljim akcijama tokom božićnih praznika. Predsednik Nacionalnog sindikata novinara Džeremi Diar kaže da su zbog jučerašnjeg štrajka emitovane reprize nekih programa.

BBC je saopštio da program "nije u potpunosti normalizovan, ali nije daleko od toga... Možda nije besprekoran kao obično, ali za većinu gledalaca je to program na koji su navikli".

Diar je na protestnom skupu u Glazgovu rekao da su mnogi zaposleni izgubili poverenje u rukovodstvo koje je, po njegovim rečima, napravilo niz grešaka "od plata direktora, zamrzavanja pretplate do smanjenja penzija novinara".

Generalni direktor BBC-ja Mark Tompson (Thompson) tvrdi da su novi penzijski planovi pravedni i da su već izmenjeni posle pregovora sa zaposlenima. Prema njegovim rečima u štrajku je tek svaki šesti zaposleni.

BBC kao javni servis ne emituje reklame i finansira se uglavnom od obavezne televizijske pretplate u iznosu od 142,5 funti godišnje po domaćinstvu.

BBC je već najavio da će, između ostalog, smanjiti broj radio stanica i prepoloviti broj internet stranica zbog smanjenja godišnjeg budžeta.

Britanski ministar finansija Džordž Osborn (George Osborne) je u oktobru, objavljujući mere štednje, rekao da će pretplata biti zamrznuta na šest godina, što predstavlja smanjenje budžeta BBC-ja za 16 odsto.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.