Izvor: RTS, 03.Jun.2012, 01:42 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Parade ponosa u Poljskoj i Letoniji
U glavnim gradovima Poljske i Letonije održane Parade ponosa. Pripadnici LGBT populacije sa skupova u Varšavi i Rigi zatražili veća prava.
Pripadnici LGBT populacije prošetali su se prestonicama Poljske i Letonije tražeći veća prava u istočno-evropskim društvima u kojima još uvek nailaze na visok stepen netolerancije, prenose agencije.
U Varšavi je na ulice izašlo oko 2.500 ljudi, a u Rigi oko 400. Obe gej parade, i u Varšavi i u Rigi, zahtevale >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << su jako prisustvo policije, jer je proteklih godina dolazilo do nasilja.
Homoseksualnost je bila tabu tema tokom komunističke ere, a tadašnje neprijateljstvo prema ovim osobama se oseća i danas uprkos sve većem otvaranju u regionu i ulaska nekoliko zemalja regiona u Evropsku uniju, podseća AP.
Ove demonstracije su deo mnogih gej parada koje će biti održane u junu mesecu širom Evrope i drugih delova sveta.
Na paradi u Rigi učestvovale su i američke diplomate. Državna sekretarka Hilari Klinton je, kako su preneli, zatražila od američkih zvaničnika da budu aktivniji u promovisanju jednakih prava za lezbijke, gejeve, biseksualce i transrodne osobe širom sveta.
"Ljudska prava pripadaju svima, bez obzira na seksualnu orijentaciju i zato učestvujemo na ovoj paradi", rekla je američka ambasadorka u Letoniji Džudit Garber.
Američki ambasador u Poljskoj, Li Fajnštajn, izrazio je solidarnost sa učesnicima Parade ponosa u Varšavi.
Pogledaj vesti o: Parada ponosa






