
Izvor: B92, 11.Jan.2011, 18:10 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Istopolni brakovi u Srbiji?
Nevladina organizacija Gej - lezbejski info centar (GLIC) zatražila je promenu Ustava Srbije u delu koji brak definiše kao zajednicu muškarca i žene, kako bi se u budućnosti omogućila legalizacija istopolnih brakova.
"GLIC traži da se član 62. promeni i da definicija bude polno neutralna, odnosno da je brak unija dve osobe. Smatramo da je >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << ta promena važna, kako bi se ostavila mogućnost da se jednog dana, kada Srbija i srpska gej-lezbejska zajednica bude spremna, mogli da se legalizuju istopolni brakovi, bez ponovne promene Ustava", navodi se u saopštenju.
GLIC je, takođe, podržao inicijativu Srpske napredne stranke da se promeni Ustav Srbije, ali je zatražio da se osim smanjenja broja poslanika u republičkom parlamentu, razmotri i mogućnost promene nekih drugih članova.
U saopštenju te organizacije se navodi da je potrebna i promena člana 21. kako bi se dodala definicija da je zabranjena diskriminacija po osnovu seksualne orjentacije, jer to jedino nije navedeno.
"Nadamo se da će političke partije koje zastupaju ravnopravnost i poštovanje ljudskih prava uzeti u obzir naše predloge i pokazati da im je stalo do ravnopravnosti svih građana Srbije".