Prva polja heljde u pirotskom kraju

Izvor: RTS, 29.Jun.2012, 09:42   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Prva polja heljde u pirotskom kraju

Poljoprivrednik iz Staničenja prvi je u pirotskom kraju, na dve ogledne parcele, posejao heljdu. Opština Pirot najavljuje podsticaje i siguran plasman za zainteresovane proizvođače.

Heljda je višestruko korisna jednogodišnja zeljasta biljka koja se uzgaja kao žitarica. Uspeva na različitim zemljištima, brzo raste i sazreva za tri meseca od časa sejanja. Na zeljastoj stabljici razvija se do 2.000 krupnih i mirisnih cvetova koje rado posećuju >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << pčele, pa se u nekim zemljama gaji najpre zbog meda koji je veoma kvalitetan i cenjen.

Danilo Vukadinović iz sela Staničenje, kod Pirota, odlučio se da na dve ogledne parcele od 30 ari zaseje heljdu. Namera mu je da sa ovih parcela proizvede seme, a da na Staroj planini, počne ozbiljnu proizvodnju.

"Ja već planiram, s obzirom na to da u Toplom Dolu imam dvadeset hektara, iduće godine na dva do tri hektara zasadim heljdu", kaže Vukadinović. "Ovamo u Staničenju ću samo prozvoditi seme, a za zdravu hranu proizvodiće se na Staroj planini, gde se ne koriste pesticidi, đubriva i herbicidi."

Poljoprivredni stručnjaci kažu, da je heljda zahvalna za gajenje, jer uspeva do četiri hiljade metara nadmorske visine i ne zahteva posebnu agrotehniku.

Opština Pirot je nedavno dobila ponudu od asocijacije Bioplanet, da organizuje zainteresovane proizvođače za gajenje heljde, jer garantuju siguran plasman na tržište Italije.

Goran Popović, pomoćnik predsednika opštine za poljoprivredu, kaže da su se dogovorili da se vide sa tom asocijacijom tokom septembra i da naprave plan i program gajenja heljde na području pirotske opštine. On očekuje da će se javiti veliki broj poljoprivrednika koji žele da gaje heljdu.

Prosečan rod heljde je dve tone po hektaru, a kilogram heljdinog brašna košta 300 dinara.

Heljda je i medonosna biljka: sa jednog hektara zasada heljde, pčele mogu da proizvedu od 100 do 300 kilograma meda. S obzirom da ne traži posebne uslove, upravo je područje Stare planine idealno za gajenje heljde.

Heljda je izuzetno važna biljka za one koji su alergični na gluten jer mogu da jedu hleb i ostala peciva od heljdinog brašna.

Nastavak na RTS...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.