Kupite med, a jedete kukuruzni sirup

Izvor: Vesti-online.com, 04.Jan.2011, 15:35   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Kupite med, a jedete kukuruzni sirup

Svaka peta tegla meda nije ispravna, pokazuju podaci Saveza pčelarskih organizacija Srbije. Neki proizvođači su pčele hranili šećerom, dodavali medu kukuruzni sirup i takav proizvod prodavali kao da je med.

Kako je saznao Savez pčelarskih organizacija neki proizvođači radi povećanja proizvodnje, pčele hranili šećerom, dodavali medu kukuruzni sirup i druge sastojke i takav proizvod prodavali kao da je >> Pročitaj celu vest na sajtu Vesti-online.com << med.

Falsifikata ima na svakom tržištu, pa i na mnogo zahtevnijim i kontrolisanijim nego što je naše, smatra Slobodan Eremić, direktor Nacionalne organizacije potrošača Srbije.

"Problemi kod kvaliteta meda nastaju i u proizvodnji i to pre svega zbog nekih zastarelih shvatanja jednog broja proizvođača, kao i zbog usitnjenosti proizvođača", kaže Eremić.

Veterinarska inspekcija cele godine sprovodi redovne kontrole, a vanredne kotrole se obavljaju uoči sajmova meda. Prema njihovim podacima, od sto tegli do sada je samo u jednoj otkrivan neispravan med.

Dr Sanja Čelebićanin iz Veterinarske inspekcije Ministarstva poljoprivrede kaže da je tada iz prometa povučeno 490 kilograma meda zbog neodgovarajuće deklaracije. Veterinarska inspekcija takav med šalje na laboratorijsku analizu jer samo u laboratoriji može da se utvrdi da li je reč o medu koji je falsifikat.

Pravi med nemoguće je prepoznati dok se ne urade sve propisane laboratorijske analize. Kao neka vrsta putokaza može da posluži cena, jer se na tržištu pojavljuje med koji košta 215 dinara, što je niže od otkupne cene po kilogramu. Pravi, ali i kvalitetan, med je često kristalizovan, laici bi rekli, ušećeren.

"Pravi falsifikati ne mogu nikada da se kristališu, jer oni se ne prave da se kristališu, oni se prave da bi mogli da stoje u rafovima polica, na pijacama", objašnjava dr Rodoljub Živadinović, predsednik Saveza pčelarskih organizacija Srbije. Živadinović kaže i da naši kupci, nažalost, za razliku od kupaca u drugim zemljama, ne vole kristalisani med.

U Srbiji se godišnje proizvede dva do tri puta više meda nego što se potroši. Viškovi se izvoze, ali se pre toga rade detaljne analize koje potvrđuju kvalitet meda.

Nastavak na Vesti-online.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Vesti-online.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Vesti-online.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.