Izvor: Magyar Szó, 26.Jun.2015, 22:33 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Ambrozija će se kositi do oktobra
Ostalo je samo dve ili tri nedelje do početka cvetanja parložne trave koja će sve do sredine oktobra zadavati muke mnogima. Polen ambrozije je jedan od najjačih alergena, a prema pojedinim procenama čak deset posto stanovništva je alergično na ovu biljku. Jedan od načina borbe protiv ambrozije je košenje tokom cele sezone cvetanja, koje je već započelo u Subotici. Problem je što grad ovu biljku kosi samo na javnim površinama, >> Pročitaj celu vest na sajtu Magyar Szó << ali i sami građani mogu učiniti mnogo da se stanje poboljša.
Inspektor javne čistoće, Arpad Koso, je izjavio da u Subotici ne postoji velika površina koja bi u potpunosti bila pokrivena ambrozijom, koja se u ovako velikim količinama mahom pojavljuje nakon žetve na poljoprivrednim zemljištima. Ali postoje zapušteniji delovi koji su zarasli u korov, a upravo tu se nalazi i ambrozija.
– U gradu se retko susrećemo sa ovom biljkom. Postoje veće površine, na primer u Aleksandrovu, oko terena Bratstva, u Malom Radanovcu kod ulice Partizanskih baza, u Malom Bajmoku u Fočanskoj ili u mesnoj zajednici Peščara. Lokalna samouprava je sklopila poseban ugovor sa JKP Javna čistoća i zelenilo za košenje ambrozije, za koje je izdvojeno četiri miliona dinara. Košenje je već u toku, prvi krug je već završen, a do oktobra će se u više navrata kositi.
Inspekcija je nadležna samo u slučajevima javnih površina, izuzev, ako se radi o ambroziji. Koso je rekao da je do sada stiglo tri ili četiri dojave od građana zbog ove biljke. Građani se žale prvenstveno zbog zapuštenih dvorišta gde upravo cveta ambrozija. Računa se da će narednih nedelja biti povećan broj dojava jer će uskoro početi cvetanje ove biljke. Praksa govori da većina građana obraća pažnju na redovno košenje ambrozije, a ako zaborave, dovoljno je upozoriti ih da to učine. Lakše je pokositi korov i ambroziju, nego platiti kaznu. Naravno, ima i onih protiv kojih se mora pokrenuti disiplinski postupak, i koji će na kraju morati platiti kaznu.
- Veličina kazni je različita. Komunalna policija ima pravo kažnjavanja na licu mesta i tu se cifra kreće od 2.500 dinara. Kazna je inače, u slučaju fizičkih lica, od 5 hiljada dinara, a u slučaju pravnih lica 25 hiljada, privredna preduzeća mogu dobiti i kaznu od čitavih milion dinara, iako za to još nije bilo primera. Nažalost, prema zakonu se onaj koji je prekršaj napravio ne može prisiliti da pored plaćanja kazne i pokosi ambroziju. Ukoliko to ne učini možemo samo pokrenuti novi prekršajni postupak. Obično ljudi i sami shvataju da im ne vredi više puta plaćati zbog istog prekršaja, pa ipak pokose. Veći je problem kada nekretnina nema vlasnika, ili je on nedostupan, jer je u inostranstvu, a nažalost sve je više ovakvih slučajeva.
Ukoliko u nekretnini žive stare, onemoćale osobe, čije zdravstveno stanje ne dozvoljava da sami kose, tada se o tome mora obavestiti mesna zajednica, koja raspolaže sa kosilicom, za koju je grad osigurao gorivo, tako da javni radnici u okviru programa javnih radova mogu pomoći u održavanju i ovih površina.
Pogledaj vesti o: Subotica





