Izvor: Radio 021, 03.Nov.2019, 17:09   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Većina presuda za korupciju su uslovne kazne

Od početka rada posebnih odeljenja tužilaštava i sudova za borbu protiv korupcije, 1. marta 2018. godine, donete su presude za 771 okrivljenih za koruptivna i krivična dela privrednog kriminala, od kojih je 749 osuđujućih presuda.

Bilo je svega 18 oslobađajućih presuda i četiri presude kojima je optužba odbijena, rekao je zamenik Republičkog javnog tužioca Miljko Radisavljević. Prema rečima tužioca, ovi podaci govore o vrlo ozbiljnom radu javnih tužilaca i sudskih >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio 021 << posebnih odeljenja, dok broj osuđujućih u odnosu na ukupan broj presuda predstavlja "fantastične rezultate - iznad svakog očekivanja".

"Ako analizirate uspeh u postupcima za koruptivna krivična dela, ne samo u Srbiji već i u Evropi, videćete da su ti podaci na nivou 50-60 odsto osudjujućih presuda, a u Evropi se smatra da su uspešne zemlje koje imaju 60 odsto uspeha u optuženjima, budući da se korupcija teško, dokazuje iz mnogo razloga", naveo je tužilac.

U odnosu na ukupan broj osuđujućih presuda, u 172 slučaja donete su presude kojima su okrivljeni osuđeni na bezuslovne kazne zatvora, naveo je Radisavljević ukazujući istovremeno na mali broj novčanih kazni.

"Novčane kazne su izrečene u svega sedam slučajeva što je malo, s obzirom na prirodu krivičnih dela. Mislim da bi novčane kazne morale da budu zastupljenije i gledaćemo da taj rezultat popravimo", poručio je Radisavljević.

Ukazao je da i dalje postoji veliki broj uslovnih osuda - 568, dok su pomenutim postupcima primenjene mere bezbednosti oduzimanja predmeta protiv 28 okrivljenih, izrečena zabrana vršenja poziva i dužnosti protiv 25 okrivljenih.

Povodom toga što je oduzimanje imovinske koristi primenjeno prema svega 22 okrivljena, Radisavljević je ukazao da o tome mora još da se razgovara jer je reč o krivičnim delima koja u svojoj suštini imaju element sticanje imovinske koristi - nelegalnog bogatstva.

"Broj od 22 osobe od kojih je oduzeta imovinska korist meni u ovom momentu smeta, ali ćemo videti o čemu se tu radi, mada se vrlo često u postupcima sve češće dosuđuje imovinsko-pravni zahtev oštećenog", naveo je tužilac.

Kada, kako je rekao, oštećenom date priliku da se u krivičnom postupku obešteti onda više nema mesta oduzimanju imovinske koristi jer je ona vraćena oštećenom.

Smatra da je poželjno da i sud i tužioci oštećenima posvećuju posebnu pažnju u krivičnom postupku, jer su, kako je naveo, do sada uvek okrivljeni bili u fokusu, dok su žrtve bile na periferiji sa malo prava u krivičnom postupku, bez adekvatne pravne zaštite i prilike da u krivičnom postupku reše svoj problem koji se najčešće svodi na obeštećenje ili vraćanje nečega što je od njih oduzeto.

Autor: Tanjug

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno bez ikakve naknade, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.021.rs. Preuzimanje fotografija je dozvoljeno samo uz saglasnost autora.

Nastavak na Radio 021...






Povezane vesti

Kako borba protiv korupcije utiče na napredak Jugoistočne Evrope

Izvor: RTS, 04.Nov.2019, 10:43

Međunarodna konferencija "Borba protiv korupcije za napredak Jugoistočne Evrope" koja će okupiti ministre pravde, tužioce i stručnjake iz trinaest zemalja, počinje u podne u Palati "Srbija". . Za godinu i po, od početka...

Nastavak na RTS...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio 021. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio 021. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.