
Izvor: Radio 021, 14.Maj.2020, 10:46
VIDEO: Više uhapšenih i povređenih u neredima u Crnoj Gori
Više osoba uhapšeno je, a nekoliko policajaca povređeno, u sinoćnjim incidentima u Pljevljima i Nikšiću kada se policija sukobila sa vernicima Srpske pravoslavne crkve koji su protestovali tražeći da se na slobodu puste episkop Joanikije i osam sveštenika, saopštila je Uprava policije.
Navode da su izdali više upozorenja i naređenja o koje se masa od oko 400 građana oglušila i odbila da se raziđe.
"Nakon toga oni su kamenicama zasuli službenike Uprave >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio 021 << policije. Povređeno je više službenika policije kojima se trenutno ukazuje lekarska pomoć, a u incidentima su oštećena i službena vozila i oprema. Policijski službenici su upotrebili suzavac, a masa građana je i tada odbijala da se raziđe te počela i fizički da nasrće na policiju i dodatno da baca kamenice i druge predmete u pravcu službenika i službenih vozila", ističu u Upravi policije.
Policija je, kako se dodaje, razbila okupljenu masu na više grupa koje su se razbežale u više pravaca i tada je uhapšeno više osoba koje će biti procesuirane u skladu sa zakonom.
"Kontrolom jedne grupe građana u gradskom parku pronađeni su sekira i nož-bodež dužine sečiva oko 15 centimetara", navodi se u saopštenju.
Među uhapšenima je bio i novinar Veliša Kadić, dopisnik Večernjih novosti, iako je, kako kaže, imao istaknutu novinarsku legitimaciju. Pušten je oko ponoći nakon zahteva nikšićkih novinara da se sasluša po hitnom postupku i utvrde razlozi privođenja.
"Snimali smo jednu scenu gde policajci vuku jednog momka, dok je on pokušavao da se oslobodi. Jedan od policajaca me je pitao zašto slikam, otkud mi pravo. Ja sam mu rekao da sam novinar. Pitao me je gde mi je telefon i da uništim snimke. Isprskali su me biber sprejom, posle dva sata ne mogu jedno oko da otvorim", kazao je Kadić za TVCG.
Naglasio je da policija nije primenila fizičku silu prema njemu.
U Pljevljima je, takođe u sukobima, uhapšeno nekoliko osoba a policija je saopštila da su povređena dva policajca. Uprava policije Crne Gore je saopštila da su u Pljevljima građani napali policajce bacajući kamenice, staklene flaše i pirotehnička sredstva čime su im ugrozili živote.
Rektor Cetinjske bogoslovije Gojko Perović izjavio je da među povređenima u sinoćnjim incidentima u Nikšiću i Pljevljima ima i dece. On je u izjavi podgoričkim "Vijestima" rekao da su policijski i sudski organi Crne Gore "prevršili svaku meru svojim nasilnim ponašanjem i očiglednom jednostranošću i selektivnošću u postupanju".
Episkopu budimljansko-nikišćkom Joanikiju i osmorici sveštenika određeno je policijsko zadržavanje do 72 sata zbog litije u čast Svetog Vasilija Ostroškog, kojoj je prisustvovalo više hiljada građana. Pritvor je određen i sveštenicima Danilu Zirojeviću, Željku Rojeviću, Ostoji Kneževiću, Mirku Vukotiću, Vasiliju Brboriću, Draganu Krušiću, Nikoli Marojeviću i Slobodanu Jokiću.
Sudija za istragu Osnovnog suda u Nikšiću odbio je juče žalbe advokata na određivanje pritvora, a sinoć su zbog toga organizovani protesti građana u nekoliko gradova u Crnoj Gori.
Pojedini pravnici su ocenili da ne vide pravni osnov za hapšenje sveštenika kao i da je sve što se dešava deo predizborne kampanje. Redovni parlamentrani izbori bi trebalo da budu održani na jesen.
U Crnoj Gori su još uvek na snazi mere zabrane javnih okupljanja zbog širenja virusa korona.
Strane agencije o neredima u Crnoj Gori: Pritvori povećali tenzije između male države i Srbije
Britanska agencija Rojters i američka AP izvestile su u sredu uveče o neredima u Crnoj Gori zbog zadržavanja u pritvoru sveštenika SPC i episkopa Joanikija.
Oni konstatuju da su protesti usledili nakon višemesečnih tenzija zbog usvajanja zakona o verskim slobodama.
"Pritvori su povećali tenzije između male države, članice NATO, i Srbije i Srpske pravoslavne crkve, koja je početkom ove godine nedeljama vodila proteste protiv verskog zakona, za koji kažu da bi lišio crkvu imovine. Crnogorski zvaničnici su više puta negirali te tvrdnje", navodi AP.
Rojters takođe konstatuje da su protesti u Nikšiću nastali nakon nekoliko meseci tenzija između SPC i vlade Crne Gore zbog zakona kojim bi, kako se navodi, Crna Gora mogla da zapleni imovinu SPC.
Rojters podseća i da je SPC najveća hrišćanska zajednica u Crnoj Gori, zemlji koja ima 620.000 stanovnika, članici NATO i kandidata za pristup EU.
SPC ima oko 12 miliona sledbenika, uglavnom u Srbiji, Bosni i Crnoj Gori, ističe Rojters.
AP podseća i da su predsednik Srbije Aleksandar Vučić i patrijarh SPC Irinej u zajedničkoj izjavi rekli da se nadaju da hapšenje crkvenih zvaničnika neće izazvati neželjene nemire i sukobe.
Agencije su istakle da je crnogorska policija protiv okupljenih građana upotrebila suzavac i šok-bombe i da su brojni građani uhapšeni, a AP i da su incidenti u sredu uveče u Nikšiću i Pljevljima usledili dan nakon što su hiljade ljudi učestvovale na litiji u Nikšiću bez maski i ne održavajući fizičku distancu.
Autor: 021.rs, Tanjug, Beta
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno bez ikakve naknade, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.021.rs. Preuzimanje fotografija je dozvoljeno samo uz saglasnost autora.