Izvor: Radio 021, 13.Avg.2018, 21:47 (ažurirano 02.Apr.2020.)
VIDEO: Pokrenuta istraga zbog policijskog nasilja nad protestantima u Bukureštu
Rumunsko tužilaštvo saopštilo je da je otvorilo istragu o nasilju počinjenom nad demonstratima koji od petka protestuju na ulicama Bukurešta, gde traže ostavku vlade i tokom kojih je povređeno više od 450 ljudi.
"Do sada smo dobili 30 žalbi, a moje kolege trenutno saslušavaju povređene osobe", rekao je tužilac Jonel Korbu.
Tužilaštvo, koje je već zatražilo od žandarmerije dokumente o intervenciji na protestima, obećalo je da će saslušati sve one koji >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio 021 << su mogli da prekrše zakon.
Tokom protesta je povređeno više 450 ljudi, među kojima oko 30 pripadnika snaga bezbednosti koji su bacali suzavce i vodenim topovima pokušali da rasteraju skup.
Rumuni su i večeras pozvani na protest.
Hiljade Rumuna koje žive u inostranstvu okupile su se u petak na antivladinom protestu u Bukureštu i pozvale vladu da podnese ostavku i raspiše izbore. Protesti su održani i u subotu i u nedelju, ali sa manjem brojem okupljenih.
Iseljenici, od kojih su se neki vozili preko cele Evrope da bi učestvovali na protestu, nezadovoljni su vladavinom socijaldemokrata. Otkako je ta stranka došla na vlast 2016. godine, vlada je predlagala zakone za koje kritičari tvrde da slabe borbu protiv korupcije.
Predsednik Rumunije Klaus Johanis, kritičar vlade, osudio je "brutalnu intervenciju" policije na protestu.
Autor: Beta






