VIDEO: Naučnici pokazali kako posmatraju i broje kitove iz svemira

Izvor: Radio 021, 04.Nov.2018, 09:54   (ažurirano 02.Apr.2020.)

VIDEO: Naučnici pokazali kako posmatraju i broje kitove iz svemira

Britanski naučnici iz Antarktičkog istraživačkog centra BAS demonstrirali su način na koji broje kitove iz svemira uz pomoć satelitskih snimaka.

Naime, kada se ove slike naprave i s udaljenosti od 620 kilometara, one su dovoljno oštre da bi se na njima videli kitovi različitih oblika i vrsta. Tako će tim naučnika iz Velike Britanije uskoro sprovesti reviziju kitova na Mediteranu.

Prvobitna procena biće delimično automatizovana upotrebom računarskog programa >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio 021 << za pretraživanje satelitskih podataka.

U vodama severno od Korzike, poznatijim pod imenom Ligursko more, zaštićen je prostor za kitove. Regionalne vlasti žele da bolje razumeju kretanje velikih sisara kako bi izbegli sudare s njima prilikom vožnje brodova.

Prema prethodnim istraživanjima, kitove je ponekad moguće videti čak i iz Zemljine orbite.

Fotografije kitova iz svemira naučnici iz BAS-a zabeležili su uz pomoć svemirskog broda WorldView-3 kojim upravlja američka kompanija Digital Globe. Uz WorldView-3 moguće je razaznati stvari na površini Zemlje i do 31 centimetar. Samo ograničeni vojni sistemi imaju pristup takvim detaljnim pregledima.

"Sateliti su toliko napredovali u rezoluciji. Prvi put smo u prilici da vidimo karakteristike koje su zaista specifične za kitove, kao što su njihova leđna i repna peraja", kaže Hana Kjubejns koja je povezana s Univerzitetom Kembridž i BAS-om.

Ona je zajedno sa svojim timom analizirala fotografije kitova, naprvljene iz svemira, iz svih delova sveta.

Naučnici kažu kako je kitove najlakše identifikovati kroz fotografije jer imaju specifičan oblik tela, tendenciju da plivaju paralelno s površinom mora, zbog čega njihovo telo bude u kontrastu s bojom vode pa ih je lako uočiti.

Pored kitova, naučnici su iz svemira uspeli da uoče i druge životinje, zbog čega ističu kako je satelitska identifikacija itekako održiva.

Autor: Klix.ba

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno bez ikakve naknade, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.021.rs. Preuzimanje fotografija je dozvoljeno samo uz saglasnost autora.

Nastavak na Radio 021...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio 021. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio 021. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.