U Srbiji 100.000 tona opasnog otpada

Izvor: Radio 021, 30.Nov.2017, 17:43   (ažurirano 02.Apr.2020.)

U Srbiji 100.000 tona opasnog otpada

U Srbiji ima do 100.000 tona opasnog otpada na 80 do 90 lokacija, rečeno je danas na forumu posvećenom cirkularnoj ekonomiji pod sloganom "Danas odgovorno. Sutra održivo".

Predsednik MITECO, koja je jedna od prvih i vodećih kompanija u Srbiji i regionu koja se bavi zbrinjavanjem industrijskog i opasnog otpada, Miodrag Mitrović rekao je da se tačne količine ne mogu znati, kao i da je uglavnom reč o otpadu u propalim preduzećima o kojima niko ne vodi računa.

>> Pročitaj celu vest na sajtu Radio 021 << "Prema našim podacima, u Srbiji postoji između 80 i 90 lokacija, na svakoj lokaciji procenjujemo da ima 500 do 1.000 tona opasnog otpada. Ne zna se koliko je zemlja kontaminirana i tek treba da se izvrši ispitivanje", rekao je Mitrović. Kako kaže, može se zaključiti da, ako se računa da ima približno 100 lokacija sa potencijalnih 1.000 tona, možemo doći do cifre od 100.000 tona opasnog otpada.

"Još je opasnije ako hoćemo da promovišemo poljoprivredu... prvo moramo tu zemlju da očistimo od hemikalija. Takođe, zagađenje osiromašenim uranijumom od bombardovanja je sada manje nego što je zagađenost hemikalija koje su otišle u poplavama (prethodnih godina) i različitim iscurivanjima", upozorio je Mitrović.

On kaže da je rešavanje tog otpada dugoročan zadatak i da bi Ministarstvo za zaštitu životne sredine trebalo bar milijardu dinara iz svog budžeta da izdvoji za rešavanje tog "istorijskog otpada". Prema njegovim rečima, treba srediti i druge lokacije, kao i velika jalovišta poput RTB-a Bor.

Savetnik u Privrednoj komori Srbije Miroslav Miletić rekao je da je komora upravo uputila inicijativu Ministarstvu za životnu sredinu sa predlogom da se u 2018. izdvoji novac za uklanjanje 'istorijskog otpada'. Naveo je da je reč o preduzećima u restrukturiranju i stečaju koje bi trebalo očistiti od otpada.

Kaže da su poplave ostavile različiti otpad i da je u toku identifikacija svih žarišta, kao i da je krajnji cilj prerada tog industrijskog otpada i da se on iskoristi ne samo za reciklažu već i za grejanje i druge vidove industrije.

Autor: Tanjug

Nastavak na Radio 021...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio 021. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio 021. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.