Sve više lažnih oglasa za poslove u inostranstvu

Izvor: Radio 021, 01.Feb.2017, 10:57   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Sve više lažnih oglasa za poslove u inostranstvu

U Srbiji postoji oko 90 registrovanih agencija koje se bave regrutovanjem kadra za rad u inostranstvu.

Veliki broj građana Srbije spreman je da za platu i od 500 evra ode da radi u neku od evropskih zemalja.  Sve popularniji poslovi u inostranstvu, širom Srbije nude se i preko oglasa. Na takav oglas javio se i Marko Majstorović, kome su obećali radno mesto u fabrici u Slovačkoj, za mesečnu platu od 700 evra. Dao je otkaz i spremio se za put.

"Kada je došlo >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio 021 << da treba da se ide oni su otkazali zbog vellikog minusa, pričali su da je tamo mnogo hladno. Međutim, sledeće nedelje su opet otkazali, izgovor je bio da su im vratili dva autobusa, a ja sam saznao da je 15 autobusa otišlo iz Novog Sada. Treće nedelje se uopšte više nisu javljali na telefon i pretpostavljam da od tog posla nema ništa", objašnjava za N1 svoju situaciju Majstorović.

Srećom, novi posao u Srbiji brzo je našao, a posrednicima nije platio ništa. Iz jednog od najvećih vebsajtova za zapošljavanje poručuju da je traženje posla u inostranstvu preko registrovanih agencija ipak sigurnije.

"Firme koje preko agencija oglašavaju svoje poslove u Srbiji dužne su da dostave deklaracije o oglašavanju, kao i propratnu dokumentaciju kako bi dokazali da su postojeća firma", kaže Tatjana Vidaković sa sajta Infostud.

U kontaktu sa agencijama, treba detaljno proveriti sklopljene ugovore. Besplatne pravne savete onima koji reše da rade u inostranstvu nudi organizacija Astra.

"Jedini ugovor o radu koji je validan i koji je verodostojan jeste onaj koji ponudi poslodavac građanima koji žele da putuju u inostranstvo. Ono što se često dešava jeste da takvi ugovori ne budu regulisani dovoljno zakonodavstvom zemlje destinacije u koju građani idu. I ono što se dešava jeste dvojezičnost ugovora i često se dešava da na jednom jeziku pišu određeni uslovi, dok na drugom jeziku pišu sasvim drugi uslovi", rekla je Katarina Ivanović iz organizacije Astra.

Nacionalna služba za zapošljavanje takođe posreduje zapošljavanju u inostranstvu. U prošloj godini je tako je zaposleno 27 državljana Srbije, od čega 15 u Nemačkoj, a 12 u Sloveniji.

Podsetimo, jedan od poslednjih slučajeva prevare preko oglasa za zapošljavanje u inostranstvu, a koje je zabeležila srpska policija, dogodila se krajem novembra prošle godine kada je meštanka Zrenjanina, majka četvoro dece, uplatila poslednji dinar koji je imala u kući za autobusku kartu do Berlina jer joj je obećano da će dobiti posao spremačice na tri meseca.

O tome da je i među Novosađanima sve popularnije otvaranje agencija za posredovanje pri zaposlenju u drugim državama, možete pročitati u našem tekstu OVDE. Takođe, nedavno je u Beogradu otvoren Nemački informacioni centar za migracije, stručno obrazovanje i karijeru gde zainteresovani građani Srbije mogu da dobiju sve informacije o legalnoj migraciji, mogućnostima stručnog usavršavanja i šansama za posao u Nemačkoj.

Autor: N1, 021

Nastavak na Radio 021...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio 021. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio 021. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.