Stanarima koji sami ne izaberu inspektori nameću upravnika zgrade

Izvor: Radio 021, 03.Dec.2017, 20:03   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Stanarima koji sami ne izaberu inspektori nameću upravnika zgrade

Za pola godine izabrana su svega 5.523 upravnika, pa će posle 12. decembra rukovođenje preuzeti lokalne samouprave, odnosno komunalni inspektori.

Stanari u zgradama sa više od pet stanova, koji do 12. decembra ove godine sami ne izaberu upravnika, rizikuju da im prinudnu upravu nametne lokalna samouprava. Sudeći po tome da su do 1. decembra u Srbiji izabrana i registrovana svega 5.523 upravnika i isto tolika stambenih zajednica, komunalni inspektori će imati pune >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio 021 << ruke posla s obzirom na to da samo u Beogradu ima više od 15.000 zgrada.

Kako objašnjava šef odseka za adresne registre u Republičkom geodetskom zavodu Vesna Protulipac, rok za registraciju upravnika i stambenih zajednica neće biti produžen posle zakonskog roka, koji ističe 12. decembra.

"Ne postoji nijedan razlog za produženje roka za registraciju stambenih zgrada i izbor upravnika jer šalteri za registraciju funkcionišu normalno. Zgradama koje dotad ne budu registrovale upravnika i stambenu zajednicu lokalne samouprave će preko komunalnih inspektora slati opomene da se registruju. U opomenama će im dati rok za izbor upravnika. Ako stambene zajednice ne postupe po nalogu komunalnog inspektora, on će predložiti uvođenje prinudne uprave koja će trajati dok se stanari ne dogovore i izaberu upravnika. Oni mogu da izaberu upravnika iz zgrade ili da angažuju profesionalnog upravnika preko firme organizatora profesionalnih upravljanja", kaže Protulipčeva.

Ona dodaje da upravnik iz zgrade može raditi volonterski ili za naknadu koju mu stambena zajednica odobri, dok će visinu mesečne naknade za profesionalnog upravnika stambena zajednica ugovarati direktno s njim.

"To je tržišna stvar i naknada će zavisiti od dogovora sa stambenom zajednicom", ističe Protulipčeva i dodaje da se registracija stambene zgrade i upravnika prvi put obavlja istovremeno, dok se kasnije samo menja ime upravnika kada prethodnom istekne mandat ili ga stanari smene.

Mandat upravnika zgrade traje četiri godine, a jedan upravnik može rukovoditi sa najviše 30 zgrada.

A kakva je situacija u Novom Sadu i kako prijaviti stambenu zajednicu možete pročitati OVDE.

Autor: Kurir

Nastavak na Radio 021...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio 021. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio 021. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.