Izvor: Radio 021, 23.Jan.2020, 11:29   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Pre useljenja u Nemačku prvo pripreme kod kuće da ne bi bilo nerealnih očekivanja

Nemačka vlada usvojila je Akcioni plan o migracijama koji bi trebalo da bude preokret u politici integracije stranaca.

Potencijalni useljenici će se za život u Nemačkoj pripremati već u zemljama porekla. To proizilazi iz Akcionog plana za integraciju koji je usvojila vlada u Berlinu. Mere iz tog dokumenta imaju za cilj "uspostavljanje sistema u zemljama porekla za uspešnu integraciju i pre useljavanja u Nemačku", izjavila je u Berlinu poverenica vlade za integraciju Anete >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio 021 << Vidman-Mauc, a prenosi Dojče vele.

Konkretno, budućim ili potencijalnim useljenicima trebalo bi preneti odgovarajuće informacije kako bi oni imali realistična očekivanja od Nemačke, a reč je i o tome da se unapred stekne što bolje znanje jezika.

Pri izradi Akcionog plana Nemačka se rukovodila iskustvima klasičnih useljeničkih zemalja. Berlin na taj način želi da migracije budu "sigurne, uređene i regularne", dodala je Vidman-Mauc.

Stručna radna snaga

Vlada Nemačke, ocenila je poverenica za integraciju, na taj način "ulazi na nepoznatu teritoriju". Vidman-Mauc precizira da bi novi pristup trebalo da bude potpomognut i Zakonom o useljavanju stručne radne snage koji stupa na snagu 1. marta.

"Merama u zemljama porekla, poput ponude za učenje jezika, možemo da ubrzamo useljavanje kvalifikovane radne snage", rekla je ona.

Cilj je da se Nemačka u globalnom nadmetanju u privlačenju kvalifikovanih stručnjaka pozicionira kao atraktivna useljenička zemlja.

"Istovremeno, kroz informativno-edukativni rad, nastojaćemo da otklonimo lažna očekivanja od života u Nemačkoj", naglasila je Vidman-Mauc.

Legalni put za useljavanje

Predstavnica Međunarodne organizacije za migracije (IOM) u Nemačkoj Monica Gorači ocenjuje da je Akcioni plan vlade u Berlinu "inovativan". Kako je istakla, jedna od najvažnijih mera protiv ilegalne migracije trebalo bi da bude stvaranje legalnih puteva za useljavanje.

U svim evropskim zemljama, naglasila je Gorači, postoji potreba za radnom snagom. U Nemačkoj ili u Italiji skoro da i nema domaćih radnika koji su spremni da "rade kao pomoćnici na poljima tokom žetve, da čiste ili da rade teške fizičke poslove na gradilištu". A mnogi migranti, zaključuje Gorači, voljni su da preuzmu i rade upravo te poslove.

Autor: Dojče vele

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno bez ikakve naknade, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.021.rs. Preuzimanje fotografija je dozvoljeno samo uz saglasnost autora.

Nastavak na Radio 021...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio 021. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio 021. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.