Izvor: Radio 021, 04.Mar.2021, 21:02

Porcelan dinastije Ming: Skupocena posuda iz 15. veka otkrivena na rasprodaji u dvorištu u Americi

Ispostavilo se da je mala posuda kupljena na pijaci u američkoj državi Konektikat - zapravo retki kineski artefakt iz 15. veka.

Sotheby'sČinija prečnika 16 centimetara oslikana je cvetnim šarama kobalt plave boje

Kad je reč o lovu na antikvitete, ovo je možda nešto najbolje što može da se desi.

Ispostavilo se da je mala posuda kupljena za samo 35 dolara na pijaci u američkoj državi Konektikat - zapravo retki kineski artefakt iz 15. veka.
>> Pročitaj celu vest na sajtu Radio 021 <<
Neimenovani ljubitelj antikviteta je primetio belu porcelansku činiju prošle godine u blizini Nju Hejvena i brzo zatražio procenu stručnjaka.

Stručnjaci su doneli dobre vesti, otkrivajući da se smatra da je vrednost posude između 300.000 i 500.000 dolara.

U stvari, veruje se da je to jedna od samo sedam takvih činija koje postoje, a većina ostalih se nalazi u muzejima.

Anđelina Džoli prodala Čerčilovu sliku po rekordnoj ceni Van Gogova slika Pariza prvi put javno izložena Pećinsko remek delo - otkriven crtež kengura star 17.300 godina

Činija će biti stavljena na aukciju u Njujorku 17. marta u aukcijskoj kući Sotheby's, koja ovaj otkriveni predmet opisuje kao „izuzetan i redak".

„Oboma nam je odmah bilo jasno da gledamo u nešto zaista vrlo, vrlo posebno", rekla je Anđela MekAtir, stručnjakinja za kinesku keramiku iz ove aukcijske kuće, novinskoj agenciji Asošijetid Pres (AP).

„Stil slikanja, oblik posude, čak i sama nijansa plave boje prilično su karakteristični za taj rani, rani period porcelana iz 15. veka", dodala je ona.

Posuda prečnika 16 centimetara sadrži kobalt plave cvetne šare i složen dizajn oko oboda.

„Postoje sve karakteristike i obeležja koja je identifikuju kao predmet iz ranog perioda Ming [dinastije]", rekla je MekAtir.

Kako se tačno ta činija prodala na dvorišnoj rasprodaji u Konektikatu ostaje misterija. Neki pretpostavljaju da se možda prenosila kroz generacije iste porodice.

„Uvek je zapanjujuće pomisliti da se to nekako i dalje dešava, da se ovakve dragocenosti mogu otkriti", rekla je Anđela MekAtir.

„Za nas kao stručnjake je uvek veoma uzbudljivo kad se nešto za šta nismo ni znali da postoji pojavljuje naizgled niotkuda."

Možda će vas zanimati i ovaj video.

Autor: BBC News na srpskom

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno bez ikakve naknade, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.021.rs. Preuzimanje fotografija je dozvoljeno samo uz saglasnost autora.

Nastavak na Radio 021...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio 021. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio 021. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.