Izvor: Radio 021, 13.Dec.2018, 18:45   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Pančevo: Uklonjeno 260 tona opasnog otpada

Nelegalno uskladišten opasni otpad pronađen na području Pančeva uklonjen je i zbrinut u skladu sa svim neophodnim zakonskim procedurama, rekao je danas ministar zaštite životne sredine Goran Trivan.

On je obišao lokaciju u Pančevu, u vlasništvu firme "Eko 21", gde je marta ove godine pronađen nelegalan opasni otpad.

Kako se navodi u saopštenju, Trivan je objasnio da je sa ove lokacije sortirano, uzorkovano, spakovano, a zatim uklonjeno oko 260 tona uglavnom >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio 021 << opasnog otpada, čime je uspešno završena zajednička akcija Ministarstva zaštite životne sredine i nadležnih organa.

Pored čišćenja ove lokacije, zbrinuto je 44 tone opasnog otpada pronađenog na lokaciji u Alibunaru i 22 tone na lokaciji u Bavaništu.

"Postupak zbrinjavanja opasnog otpada pronađenog u tunelima ciglane u Bavaništu još uvek je u toku. U pitanju je detaljna i do sada neupražnjavana složena procedura zbrinjavanja znatne količine opasnog otpada, koja je uspešno i u najkraćem mogućem roku završena", rekao je ministar.

On je dodao da više nije moguće činiti zločine prema životnoj sredini, ukazujući da je to apsolutno kažnjivo.

"Mi se na ovome nećemo zaustaviti. Ima još nekoliko lokacija u Srbiji gde su procesi u toku. Jedan od ovih procesa koji su započeti prošle godine je i završen, i to pravosnažnom presudom na kaznu zatvora od četiri i po, jedne i po, i jedne godine zatvora. Dakle, za zločin prema životnoj sredini u ovoj našoj divnoj Srbiji se odgovara, i to zatvorom", istakao je Trivan.

On je najavio nastavak akcije na otkrivanju i zbrinjavanju nelegalno odloženog opasnog otpada. Izražavajući uverenje da u Srbiji ima još lokacija sa sakrivenim opasnim otpadom koji može pogubno da deluje na životnu sredinu i zdravlje ljudi, pozvao je sve koji se bave upravljanjem otpadom da poštuju zakonske propise i ponašaju se odgovorno prema zdravlju ljudi.

Savetnik ministra Slobodan Tošović objasnio je da je od 260 tona uklonjenog otpada, 90 posto bio opasan otpad, od čega oko 10 posto hemijski otpad koji će biti izvezen iz Srbije, a ostalo organski otpad, uglavnom otpadna ulja. Otpad nije bio zakopan u zemlju, tako da nije došlo do kontaminacije zemljišta, i nema bojazni za ugroženost vodotokova, objasnio je Tošović.

Autor: Danas, 021

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno bez ikakve naknade, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.021.rs. Preuzimanje fotografija je dozvoljeno samo uz saglasnost autora.

Nastavak na Radio 021...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio 021. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio 021. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.