Izvor: Radio 021, 03.Apr.2019, 16:31   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Pančevo: Novi pokušaj prinudnog iseljenja samohrane majke dvoje dece

Ponovni pokušaj prinudnog iseljenja samohrane majke Danijele Poznatov i njeno dvoje maloletne dece je zakazan za četvrtak, 4. april u 12 časova, upozoravaju u inicijativi "Krov nad glavom".

Prethodni pokušaj, 1. marta ove godine, sprečen je zahvaljujući solidarnoj podršci, međutim, država ne odustaje od progona onih o kojima mora da brine, kažu u inicijativi.

Danijela je, inače, majka dvoje dece koja se bespravno uselila u gradski stan u Pančevu, u nemogućnosti >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio 021 << da pronađe bolji smeštaj za mališane. Ćerka je bolešljiva, zbog čega Danijela ne može da nađe posao koji nije "na crno". Uspeva da pokriva osnovne troškove, ali joj preti da ostane bez krova nad glavom.

"U međuvremenu smo pokušali da pregovorima urazumimo Gradsku stambenu agenciju i Gradsku upravu Pančeva, ali oni i dalje tvrde da ne postoji nikakav osnov da se iseljenje Danijele Poznatov i njene dece obustavi, niti da im se pronađe alternativni smeštaj. Nakon pregovora, prosledili smo detaljno obrazloženje i niz zahteva i predloga da se situacija reši bez stvaranja novih beskućnika od ove porodice. Još uvek čekamo odgovore od ministarke Zorane Mihajlović, gradonačelnika Pančeva i Poverenice za rodnu ravnopravnost", kažu u "Krov nad glavom" i pitaju kakvu ulogu ima država u postupcima prisilnih iseljenja.

Pitaju i zbog čega nema obustave prisilnog iseljavanja, kada ugroženi ljudi nemaju kud iz jedinog doma i zašto niko od iseljenih ne dobija alternativni smeštaj.

"Međunarodni pravni okvir, ali i pojedini nacionalni i lokalni propisi, obavezuju državu Srbiju da o svim ovim stvarima brine. Analizu tih propisa, kao i istorijske i naučne argumente zašto sa prisilnim iseljenjima treba odmah prestati, ponudili smo u tekstu Osnove za obustavljanje prisilnih iseljenja i nalaženje alternativnog smeštaja. Jednoroditeljske porodice čiji su nosioci žene spadaju u najdepriviraniju grupu što se stanovanja tiče i to prepoznaje Zakon o stanovanju i održavanju zgrada koji je donet 2016. godine. Prema poslednjem popisu iz 2011. godine u Srbiji postoji 216.359 samohranih roditelja od kojih su 80% žene. Istraživanja su pokazala da samohrani roditelji spadaju u najsiromašniju demografsku grupu stanovnika, a najznačajniji oblici deprivacije ove grupe su vezani za materijalnu deprivaciju i stanovanje", podsećaju u inicijativi "Krov nad glavom" i najavljuju da će ponovo braniti prava ove porodice.

Autor: 021.rs

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno bez ikakve naknade, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.021.rs. Preuzimanje fotografija je dozvoljeno samo uz saglasnost autora.

Nastavak na Radio 021...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio 021. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio 021. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.