
Izvor: Radio 021, 02.Apr.2020, 07:55 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Organizacije traže oslobađanje novinarke Nova.rs uhapšene zbog teksta o Kliničkom centru Vojvodine
Privođenje novinarke zbog objavljivanja teksta u demokratskom društvu ne sme da se dešava, saopštila je Inicijativa mladih za ljudska prava reagujući na hapšenje novinarke Nove.rs Ane Lalić iz Novog Sada zbog teksta o Kliničkom centru Vojvodine.
Kako navodi Inicijativa, u demokratskom društvu hapšenje jednog profesionalnog novinara izaziva veće uznemirenje javnosti od svakog objavljenog teksta.
"Novinarka Ana Lalić mora odmah biti puštena iz policijskog >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio 021 << zadržavanja i svaki postupak protiv nje obustavljen. Republička javna tužiteljka, politički i policijski vrh moraju uputiti javno izvinjenje novinarki Ani Lalić i celokupnoj javnosti, uz obrazloženje ovih događaja", kaže Inicijativa mladih i dodaje da je i Krizni štab dužan da javnosti predoči istinite informacije o stanju u Kliničkom centru Vojvodine, koje su predmet teksta zbog kojeg je novinarka uhapšena.
Zbog hapšenja novinarke reagovao je i Građanski preokret, koji je pozvao nadležnog tužioca da obustavi postupak protiv Ane Lalić i naloži policiji njeno hitno puštanje iz pritvora.
"Nedopustivo je da se suština njenog novinarskog posla - da javnosti prenese informacije do kojih je došla, a u vezi sa stanjem u Kliničkom centru Vojvodine, bude tretirano kao delo zbog kojeg se lišava slobode. O izazivanju panike u javnosti nema ni govora jer građani dobro znaju u kakvom je stanju srpsko zdravstvo godinama unazad, koliko mu nedostaju oprema i lekovi, a pre svega lekari i medicinski tehničari. Zbog onoga što je Lalić prenela ne mogu da budu čak ni iznenađeni, a kamoli uznemireni", smatra Građanski preokret.
U ovom pokretu navodi se da se u ovom slučaju radi o panici druge vrste, a to je panika vladajuće garniture od sve većeg broja ljudi koji dižu glas protiv državne mašinerije laži i od novinara koji imaju hrabrosti da to objavljuju.
Podsetimo da je u sredu uveče policija došla po novinarku portala Nova.rs Anu Lalić iz Novog Sada, nakon što je Klinički centar Vojvodine obavestio tužilaštvo i policiju da je svojim tekstom uznemirila javnost i naštetila ugledu te zdravstvene ustanove.
Kako saznaje 021, njoj je određen pritvor u trajanju od 48 časova. Advokat Srđan Kovačević za Nova.rs kaže da saslušanja nije bilo, već da joj je samo uručeno rešenje.
"Ja sam bio tokom pretresa, policija se korektno ponašala. Izvršili su pretres njenog stana i zadržali laptop i dva mobilna telefona - službeni i privatni. Potom su je doveli u policijsku stanicu i iskucali joj rešenje", preneo je advokat.
Prema njegovim rečima, Lalić će biti u pritvoru dok je ne saslušaju, izrazivši nadu da će se to desiti što pre.
Klinički centar Vojvodine (KCV) izrazio je ranije istog dana "ogorčenje zbog netačnog, neproverenog i zlonamernog" izveštavanja portala Nova.rs o radu te ustanove i naveo da je "zbog uznemiravanja javnosti i rušenja ugleda" obavestio o tome tužilaštvo i policiju. Dodali su da su "zbog uznemiravanja javnosti i rušenja ugleda", o svemu obavestili nadležno tužilaštvo i policiju (opširnije OVDE).
Lalić je u odgovoru na saopštenje Kliničkog centra Vojvodine na sajtu Nova.rs napisala da je ugled KCV-a narušen, ali ne njenim pisanjem.
"Ugled vam jeste narušen time što, umesto da zaštitite sopstvenu profesiju od politikantstva, podržavate i učestvujete u licemerju i vlastodržačkoj zameni teza da su građani krivi što imamo najmanji broj zaraženih u regionu, a najviše preminulih", napisala je Lalić.
Naglasila je da je ugled lekara ugrožen jer "ne stoje iza svojih diploma".
Autor: 021.rs
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno bez ikakve naknade, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.021.rs. Preuzimanje fotografija je dozvoljeno samo uz saglasnost autora.
Organizacije traže oslobađanje novosadske novinarke uhapšene zbog teksta o Kliničkom centru Vojvodine
Izvor: Radio 021, 02.Apr.2020
Privođenje novinarke zbog objavljivanja teksta u demokratskom društvu ne sme da se dešava, saopštila je Inicijativa mladih za ljudska prava reagujući na hapšenje novinarke Nove.rs Ane Lalić iz Novog Sada zbog teksta o Kliničkom centru Vojvodine...Nezavisno društvo novinara Vojvodine zahteva...