
Izvor: Radio 021, 20.Okt.2019, 07:14 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Nemačka razmatra formiranje ministarstva za usamljenost
Vlasti Berlina razmatraju da uvedu Ministarstvo za usamljenost, jer ova pojava poprima oblike epidemije u Nemačkoj, posebno u glavnom gradu.
U Berlinu, gde živi oko tri i po miliona stanovnika, skoro polovinu svih domaćinstava čini jedna osoba, a najmanje 300 ljudi umre godišnje u stanovima, a da to niko ne zna ili ne primeti.
Svaka deseta osoba u Berlinu je usamljena, a ta epidemija posebno pogađa starija lica, navodi se u studiji Univerziteta Rur Bohum. Takođe, >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio 021 << svaka peta osoba starija od 85 godina je usamljena.
Ovo pitanje preti da postane prava zdravstvena kriza jer, dugoročno gledano, i, prema aktuelnim istraživanjima, usamljenost povećava mortalitet u istoj meri kao i pušenje 15 cigareta dnevno.
Crveni krst je usamljenost nazvao "skrivenom epidemijom".
Nemački poslanici već su osmislili neka kreativna rešenja. Vlasti su 2017. godine uvele posebnu telefonsku liniju za starija lica koja praznike provode sami, a sve su glasniji zagovornici ideje da se po ugledu na Britaniju formira Ministarstvo za usamljenost.
Stranka CDU predložila je imenovanje zvaničnog komesara za usamljenost u Berlinu.
"Berlinu, rastućoj višemilionskoj metropoli treba ovakav jedan korak. Za taj posao potreban je neko ko će raditi puno radno vreme kako bi sve koordinisao", rekao je portparol CDU-a Maik Pen.
On je dodao da će, ako predlog prođe, komesar dobiti fond od oko 100.000 evra godišnje za svoje projekte.
Autor: Srna
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno bez ikakve naknade, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.021.rs. Preuzimanje fotografija je dozvoljeno samo uz saglasnost autora.