Mišković, Kostić, Šaper i Drakulić u panamskim dokumentima

Izvor: Radio 021, 05.Apr.2016, 09:57   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Mišković, Kostić, Šaper i Drakulić u "panamskim dokumentima"

Mreža za istraživanje kriminala i korupcije KRIK danas je objavila spisak najpoznatijih ljudi iz Srbije koji su osnivali ofšor kompanije preko agencije "Mossack Fonseca".

Krik koji je učestvovao u projektu "panamski papiri" i analizirao dokumentaciju u vezi sa Srbijom, navodi da to što neko poseduje ofšor kompaniju ne znači da je uključen u nezakonite radnje. Ove kompanije, međutim, mogu se koristiti za izbegavanje plaćanja poreza, skrivanje pravog vlasnika, pranje >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio 021 << novca i drugo. Neke od osoba koje se pominju u tekstu bile su pod istragama ili su optužene za krivična dela koja se tiču poslovanja u ofšoru. Drugi su, međutim, koristili ove firme u zakonitim okvirima.

Među osobama čija se imena spominju u "panamskim papirima" su porodični prijatelj i poslovni partner gradonačelnika Beograda Siniše Malog, biznismen Vladimir Delić. On je 2009. godine napustio Srbiju, nakon što je državi vratio finansijski propalu fabriku vagona "Bratstvo" koju je privatizovao sa ocem Siniše Malog, Borislavom. Papiri "Mossack Fonseca" su pokazali da se preselio u Dubai odakle rukovodi velikim novcem. Prošle godine otvorio je dve ofšor firme u Ujedinjenim Arapskim Emiratima (UAE), a kupio je i panamsku kompaniju koja se bavi međunarodnim prevozom robe prekookeanskim brodovima. Delić je u razgovoru sa novinarima KRIK-a potvrdio da osniva kompanije u UAE, ali one, prema njegovim rečima, nemaju veze sa Sinišom Malim.

Krik navodi da o Siniši Malom nema podataka, jer je gradonačelnik Beograda koristio usluge drugog agenta za otvaranje ofšor kompanija, ali je zato ranije sarađivao sa predstavnikom "Mossack Fonseca" za Srbiju – Markom Harisonom dok je radio u Agenciji za privatizaciju. Takođe, "panamski papiri" pokazuju da se Harison nedavno, kada je obajvljena priča o ofšor firmama Siniše Malog i kupovini stana u Bugarskoj, u centrali raspitivao o poslovima gradonačelnika Beograda.

U "panamskim papirima" spominju se još i kontraverzni biznismen Ivan Sabo koji je učestvovao u nekoliko spornih i uglavnom propalih privatizacija, a Novosađanima je najpoznatiji zbog učešća u privatizaciji trgovinskog lanca "Zvezda".

Dokumenta objavljena u ICIJ bazi otkrivaju i nove detalje o značajnom slučaju iz devedesetih – iznošenju novca na Kipar. Tadašnji predsednik Srbije Slobodan Milošević sa svojim saradnicima je, posredstvom ofšor kompanija, na Kipar izneo preko milijardu nemačkih maraka ukradenih od građana Srbije. Slobodan Anđić, koji je prema pisanju medija kum bivšeg predsednika Srbije Slobodana Miloševića, takođe se pojavljuje u bazi.

Novi podaci pokazuju da je srpski biznismen Zoran Drakulić bio punomoćnik kompanije koja je kontrolisala firmu za koju se sumnja da je preko nje iznet deo novca iz Srbije. Vuk Hamović, poznati trgovac strujom, u bazi se pojavljuje kao Drakulićev poslovni partner.

Srđan Šaper, jedan od važnijih igrača u oglašavanju u Srbiji i jedna od najmoćnijih osoba u medijima, koristio je ofšor kompanije da tri miliona evra, koje je zaradio prodajom prostora za oglašavanje, pošalje iz Srbije u ofšor destinacije – na ostrva Niue, Samoa  i Bahame. Šaper je vlasnik kompanije "Mediapool" u Srbiji, ali je paralelno osnovao i istoimenu ofšor firmu, na koju je slao novac. Ovaj novac zaradio je prodajući prostor za oglašavanje na najvećim nacionalnim televizijama – Radio televiziji Srbije i televiziji Pink.

U dokumentaciji o otvaranju ofšor kompanija se pojavljuju i srpski biznismeni Milan Popović, Vojin Lazarević, Miodrag Kostić, Predrag Lučić, Filip Cepter i Ljiljana Mišković - supruga poznatog srpskog biznismena Miroslava Miškovića.

Takođe, dokumenta pokazuju i da su piloti Slobodan Stričević i Đorđe Jovanović, koji su povezani sa slučajem šverca cigareta u Crnoj Gori i Italiji, a za koji su sumnjičeni bili crnogorski premijer Milo Đukanović i kontroverzni biznismen Stanko Subotić, osnovali 2009. godine ofšor kompanije. "panamski papiri" pokazuju i da ofšor firmu ima i pilot JAT-a Vladimir Banjac, koji je sa nekoliko partnera vlasnik "Nanoispekta", jedine firme u Srbiji koja markira gorivo.

Železara Srbije se pojavljuje kao partner jedne firme sa Devičanskih ostrva koja je pod istragom zbog pranja novca i ilegalne trgovine uglja.

Preko agencije "Mossack Fonseca" ofšor kompanije su otvarali i dizajnerka srpskog porekla Roksanda Ilinčić, fudbaler Darko Kovačević, građevinski inženjer Zoran Florić.

Više o ljudima iz Srbije u "panamskim papirima" pogledajte na sajtu Krika, koji je najavio da će narednih dana objavljivati posebne priče o tome šta je otkriveno u sklopu velikog međunarodnog istraživačkog projekta novinara iz celog sveta.

Autor: Krik

Nastavak na Radio 021...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio 021. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio 021. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.