Izvor: Radio 021, 03.Sep.2019, 07:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Izraelski mediji: Srbija će zabraniti izgradnju šoping centara na Starom sajmištu i Topovskim šupama

Parlament Srbije blokiraće ostvarenje planova za izgradnju, uključujući i one za šoping centar, na mestu bivših koncentracionih logora, rekao je predsednik Srbije Aleksandar Vučić, prenela je Jevrejska telegrafska agencija (JTA).

Vučić je prošle nedelje rekao direktoru centra Simon Vizental za Istočnu Evropu Efraimu Zurofu da će ove godine biti usvojen zakon koji će onemogućiti takvu izgradnju.

Predviđa se takođe podizanje memorijalnog centra u Beogradu >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio 021 << za desetine hiljada Jevreja, Srba i Roma koje su ubili nacisti u Drugom svetskom ratu.

Sajam izgrađen 1937. godine u Beogradu postao je logor smrti kada su nacisti okupirali zemlju 1941. godine. JTA navodi da je tamo ubijeno 30.000 ljudi među njima 7.000 Jevreja.

Posle pada komunizma Staro sajmište i još jedno mesto na kome se nalazio logor, Topovske šupe, delom je prodala država.

Posle rata delovi Starog sajmišta su korišćeni kao umetnički prostori, noćni klubovi, restoran i vrtić. Tamo je čak bila i lokalna kancelarija Srpske napredne stranke.

U Topovskim šupama planirana je izgradnja šoping centra od 220 miliona dolara. To će možda biti sprečeno eksporprijacijom.

Obećanje da će se izgraditi memorijal Holokausta na Starom sajmištu godinama nije ostvareno. U avgustu je Savez jevrejskih opština Srbije protestovao zbog razvojnih planova na tom mestu.

"Bivši logor je bio mesto bede i patnje i ne smemo se dozvoliti da se to zaboravi", rekao je predsednik tog saveza Robert Sabadoš.

Autor: Beta

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno bez ikakve naknade, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.021.rs. Preuzimanje fotografija je dozvoljeno samo uz saglasnost autora.

Nastavak na Radio 021...






Povezane vesti

Vučić sa predstavnicima Svetskog jevrejskog kongresa

Izvor: Blic, 03.Sep.2019

Predsednik Aleksandar Vučić primio je danas predstavnike Svetskog jevrejskog kongresa, vršioca dužnosti generalnog direktora Marama Šterna i Ernesta Hercoga, sa kojima je razgovarao o položaju Jevreja u Srbiji, kao i o izgradnji Memorijalnog centra na Starom Sajmištu.

Nastavak na Blic...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio 021. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio 021. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.