Đelić: Nema konkurentne privrede bez partnerstva sa naukom

Izvor: Blic, Tanjug, 02.Sep.2009, 15:15   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Đelić: Nema konkurentne privrede bez partnerstva sa naukom

Domaća privreda nikada neće postati konkurentna na svetskom tržištu ako "ne ostvari čvrste partnerske odnose" sa naukom i tehnologijom, ocenio je danas u Novom Sadu ministar za nauku i tehnološki razvoj Srbije Božidar Đelić.



Na javnoj raspravi o Nacrtu strategije naučnog i tehnološkog razvoja Srbije od 2009. do 2014. godine, on je rekao da je veoma važno da se narednih pet godina iskoristi za realizaciju ključnih projekata i inicijativa, kako bi domaća >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << nauka u bližoj budućnosti doživela suštinske promene.

"Ključno pitanje, o kojem je bilo reči i u pregovorima sa delegacijom Međunarodnog monetarnog fonda, jeste šta Srbija može prodati svetu i koji su to proizvodi u koje će biti ugrađena srpska pamet", rekao je Đelić.

Ministar je dodao da nauka i tehnologija moraju "jasnije biti prisutne u srpskoj privredi", jer će to omogućiti i prosperitetnije društvo.

"Nije teško videti da uspešna Srbija u 21. veku ne može biti Srbija sa ovakvom sadašnjom privredom. U privredi mora biti više nauke i tehnologije i to je naša velika šansa za poboljšanje spoljnotrgovinskog bilansa", rekao je Đelić.

Dodao je da naučnici danas u veoma malom broju rade u srpskim preduzećima, odnosno da privreda veoma malo angažuje naučne radnike, zbog čega je neophodno prisustvo što većeg broja naprednih firmi na domaćim fakultetima.

Đelić je ocenio da o ovome najbolje govori podatak da, od kada je uvedena nagrada za najbolju tehnološku inovaciju u Srbiji, nijedan nagrađeni rad nije ušao u neko domaće preduzeće jer se kod njih stvorio strah od rizika.

Takođe je naveo da je tokom čitave prošle godine naučna zajednica u Srbiji podnela svega četiri patenta, što pokazuje da se o intelektualnoj svojini u Srbiji veoma malo priča i zbog čega će Strategija ponuditi rešenja da ideje naučnika ostanu institucijama kojima pripadaju.

Prema Đelićevim rečima, ključne dve stvari u Nacrtu strategije su partnerstvo i fokus, što znači da Srbija nema dovoljno sredstava da bude prisutna svuda, već treba da se usredsredi na određene oblasti gde može dostići "kritičnu masu".

"Povećanje i diversifikacija (ulaganje kapitala u različite projekte) izvora finansiranja do jedan odsto bruto nacionalnog dohotka, kao i investicije u infrastrukturu od 300 miliona evra su preduslov uspeha predložene strategije", rekao je Đelić.

U javnoj raspravi učestvovali su naučno-istraživački radnici naučnih instituta i fakulteta sa teritorije Vojvodine, stručne komisije Pokrajinskog sekretarijata za nauku i tehnološki razvoj, kao i ekspertske grupe Fonda za kapitalna ulaganja Vojvodine.

Nastavak na Blic...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.