Izvor: Radio 021, 10.Mar.2021, 21:59

Čomić: Život u istopolnoj zajednici je ljudsko pravo

Prvi društveni dijalog o predlogu Nacrta zakona o istopolnim zajednicama održan je danas, a ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Gordana Čomić ocenila je da će usvajanjem tog zakona Srbija pokazati privrženost članstvu u Savetu Evrope i odlučnost da ljudska prava budu jednako primenjena na sve građane i građanke, pa i na LGBT populaciju.

"LGBT zajednica ima prava da zakonom uredi prava i obaveze međusobnog života", rekla je Čomić novinarima >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio 021 << u Palati Srbija pre početka prvog društvenog dijaloga o predlogu Nacrta zakona o istopolnim zajednicama. Na pitanje da li će pripadnici LGBT zajednice imati ista prava, budući da se koristi termin istopolna zajednica, a ne brak, Čomić je kazala da je zakon koji će biti donet pre svega "ljudskopravaški" zakonski akt.

"Nije brak, nema usvajanja dece, to je ljudskopravaški zakon, to je istopolna zajednica i zakon koji uređuje međusobna prava i obaveze. Ništa više i ništa manje od toga", rekla je Čomić.

Na konstataciju da se u Skupštini neretko čuju homofobične izjave i pitanje kako u tom kontekstu očekuje da će zakon biti usvojen, Čomić je kazala da je dijalog jedini mehanizam da se razgovara o razlozima zašto neko smatra da ljudi, zato što imaju lično svojstvo i volju da žive u istopolnoj zajednici, ne mogu da imaju prava kao svi drugi.

"Ne verujem da postoji dovoljno dobar argument za to, ali verujem u dobrobit sumnje na koji smo svi obavezni, da čujemo svačiji argument", rekla je ministarka.

Izrazila je nadu da će razmena argumenata, kao i predlozi, ideje i kritike doprineti da se donese najbolji zakon naglasivši da se Srbija tako penje na lestvici društava koja poštuju ljudska prava. Kako je rekla, Srbija će verovatno biti 49. ili 50. zemlja u svetu koja će usvojiti takav zakon.

"Rasprava će trajati u okviru planskom zakonskom sistemu i po zahtevu i potrebi svih zainteresovanih, jer želimo da ovaj zakon predložimo Skupštini Srbije kao tekst koji će uključiti ideje,opaske, predloge svih zainteresovanih u našoj zemlji. To treba da bude model za svaki budući zakon", naglasila je Čomić.

Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković je kazala da iako je poslednjih godina i u EU postiognut napredak u pogledu ravnopravnosti LGBT osoba, diskriminacija tih osoba i dalje prisutna.

Ona je kazala da 43 odsto LGBT osoba u EU oseća diskriminisano, dok je kriza sa pandemijom kovid-19 pogoršala njihovu situaciju. Podsetila je da je Poverenik za zaštitu ravnopravnosti, kroz preporuke za unapređenje ravnopravnosti, u svojim izveštajima, više puta ukazivao na potrebu za donošenjem propisa kojima se omogućava registracija istopolnih parova i regulišu dejstva, pravne posledice i način prestanka registrovanih partnerstava.

Autor: Tanjug

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno bez ikakve naknade, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.021.rs. Preuzimanje fotografija je dozvoljeno samo uz saglasnost autora.

Nastavak na Radio 021...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio 021. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio 021. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.