Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 13.Dec.2014, 18:19 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Stigli Štadlerovi vozovi
Železnice Srbije su do sada preuzele četiri nova elektromotorna voza od švajcarske kompanije Štadler, koji bi trebalo da budu uključeni u saobraćaj početkom godine, a najkasnije do proleća.
To su prvi novi elektromotorni vozovi koje su srpske železnice kupile posle više od 30 godina, izjavio je predsednikom Skupštine Železnica Srbije Zoran Anđelković tokom današnjeg obilaska novih "Švajcaraca" u Tehničko-putničkoj stanici Zemun, gde se testiraju.
Železnice >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << Srbije su od Štadlera kupile ukupno 21 elektromotorni voz i svi će biti isporučeni do septembra, rekao je Anđelković Tanjugu prilikom prvog predstavljana Štadlerovog voza.
"To su ubeljivo najsavremeniji i prvi elektromotorni vozovi koje su srpske železnice kupile, posle nabavke vozova koji se sada koriste za BG i Beovoz", kazao je Anđelković.
Novi Štadlerovi vozovi u vrednosti od 99 miliona evra su kupljeni sredstvima kredita Evropske banke za obnovu i razvoj.
Oni su napravljeni u skladu sa najnovijim evropskim standardima, mogu da razviju brzinu od 160 km na čas, imaju savremenu opremu, vakuum toalet, klimatizovani su i prilagođeni osobama sa posebnim potrebama...
"Voz ima 224 mesta za sedenje i veoma je udoban", istakao je Anđelković.
On je rekao da su se ti vozovi testiraju zajedno sa predstavnicima Štadlera i radnicima srpskih železnica koji su bili na obuci u toj švajcarskoj kompaniji.
Prema njegovim rečima, Štadler je napravio ukupno 1.000 vozova za evropske železnice, među kojima su i vozovi za Železnice Srbije.
Kada je reč o novom redu vožnje, Anđelković je poručio da nas očekuje bolja železnička godina, s obzirom da će već 2015. biti obnovljene neke deonice koje se rade sredstvima ruskog kredita.
On je izrazio očekivanje da će na pojedinim mestima novi "Švajcarci" moći da jure 160 km na sat.
Peti Štadlerov voz se nalazi u Centru za železnička ispitivanja u Rumuniji radi određenih ispitivanja i njen dolazak se očekuje narednih dana.
Ti vozovi su namenjeni regionalnom železničkom saobraćaju i saobraćaće najverovatnije već od februara između većih gradova u Srbiji i tako zameniti postojeće klasične garniture, kažu u Železnicama.
Oni će prevoziti putnike na prugama Beograd-Novi Sad-Subotica, Beograd - Šid, Beograd - Niš, Niš - Preševo, Beograd - Kraljevo i Beograd - Prijepolje.
Namera je da se tim vozovima oformi mreža Inter siti vozova Srbije, što znači da će ti vozovi stajati samo na značajnijim stanicama.
Anđelković je danas obišao Beogradski železnički čvor, kako bi se sa saradnicima uverio da je sve spremno za prelazak na novi železnički red vožnje, koji stupa na snagu u nedelju i važiće do 12. decembra 2015. godine.
Direktor Sektora unutrašnje kontrole Železnica Srbije Vladimir Teofilović je izjavio da će novi vozovi biti sjajna stvar za srpske železnice i putnike, kao i da će ta služba nadzirati korišćenje ovih vozova.
On je podsetio da je ugovor o kupovini tih vozova potpisan još pre godinu i po dana i da smo konačno dočekali da na naše pruge stigne "poslednja reč tehnike" u Evropi za tu vrstu vozova.
"Nadam se da će Železnice Srbije u budućnosti postati ono što Er Srbija postaje na evropskom i svetskom nebu", kazao je Teofilović.
Anđelković je obišao i radove na gradnji železničke stanice Beograd centar u Prokopu i najavio da će već tokom 2015. biti prošireni železnički kapaciteti buduće glavne železničke stanice, s obzirom da će sadašnja Glavna železnička stanica biti izmeštena zbog projekta Beograd na vodi.
Anđelković je podsetio da su ti radovi, koji se finansiraju kuvajtskim kreditom, krenuli početkom ovog meseca i naveo da je Kuvajt zainteresovan da obezbedi još jednu kreditnu liniju od oko 25 evra za dalje radove na kompletiranju "Prokopa" ispod ploče. Radove izvodi grupa preduzeća na čelu sa Energoprojektom.
Prema njegovim rečima, drugi kredit bi bio za završetak prvog i drugog koloseka, pošto su sada predviđeni radovi od trećeg do osmog koloseka.
On je kazao da će kada bude potpuno funkcionisao "Prokop" ispod ploče biti više zainteresovanih investitora za prostor iznad ploče, gde može da se grade poslovni objekti, hoteli, šoping centri i drugo.
Kako je rekao, "Prokop" sada koriste BG vozovi i već u 2015. vozovi za Novi Sad, Niš, Užice i ostale relacije moći će da polaze sa "Prokopa" ili iz Zemuna.
Pogledaj vesti o: Nova godina
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...
Novi Štadlerovi vozovi na srpskim prugama početkom 2015.
Izvor: Prva.rs, 14.Dec.2014, 02:31
To su prvi novi elektromotorni vozovi koje su srpske železnice kupile posle više od 30 godina, izjavio je predsednikom Skupštine Železnica Srbije Zoran Anđelković tokom današnjeg obilaska novih "Švajcaraca" u Tehničko-putničkoj stanici Zemun, gde se testiraju.. .Železnice Srbije su od Štadlera...









