Izvor: IstocnoSarajevo.net, 15.Nov.2010, 14:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
NATO mijenja pravac, uključuju se Rusi
Dokument o promjeni NATO strategije biće usvojen sledeće nedelje na samitu u Lisabonu, a jedan od prioriteta je unapređenje odnosa sa Rusijom.
Cilj nove strategije je da se stara misija - bezbjednost 900 miliona ljudi u 28 zemalja članica - prilagodi novim prijetnjama koje su se pojavile u poslednjoj deceniji. Jedan od prioriteta jeste i unapređenje odnosa sa Rusijom, čiji predsjednik dolazi u Lisabon.
Kada je NATO pre jedanaest godina prvi put mjenjao strategiju >> Pročitaj celu vest na sajtu IstocnoSarajevo.net << dogovorenu prilikom osnivanja 1949. godine, Al Kaida još nije napala Ameriku, teroristi nisu traženi po Avganistanu, iranske rakete nisu bile najveća prijetnja, a hakeri nisu masovno upadali na kompjuterske mreže.
"Postoji strateški koncept iz 1999. godine koji se istrošio, problem novih međunarodnih odnosa koji nisu mogli da se predvide kada je preovladavalo jedno viđenje koje je pretjerano idealističko - da je moguć sklad između diplomatije i vojne sile", kaže Aleksandar Radić, vojni analitičar.
Nova strategija treba da pomiri evropsko i američko viđenje. Evropa je za to da se NATO usresredi na odbranu teritorije zemalja članica, a Amerika je za djelovanje preko granica.
"NATO je počeo kao regionalni savez, a sada se suočava sa globalnim pretnjama. Moraju se uskladiti civilne i vojne operacije, jer su danas retki bezbjednosni izazovi koji su isključivo vojni", navodi američka državna sekretarka Hilari Klinton.
Najveća misija u kojoj je NATO angažovan je u Avganistanu, gdje je raspoređeno više od 100.000 vojnika. U novoj strategiji piše da se taj rat mora dobiti. NATO u pomoć zove Rusiju koja je tamo osamdesetih godina vodila sopstveni rat.
"Nadam se da zajedno možemo više da uradimo u Avganistanu, u protivraketnoj odbrani i u borbi protiv terorizma, trgovine narkoticima i pirata", ističe Anders Fog Rasmusen, generalni sekretar NATO-a .
Dolazak ruskog predsjednika u Lisabon ugovoren na nedavnom sastanku u Dovilu, aktuelizovao je vječitu temu - ko je kome potrebniji, Rusija NATO-u ili obrnuto?
"Budućnost je u pronalaženju jednog modela u kome će NATO biti fleksibilniji u kome će postojati jedan mehanizam država koje su stalno jezgro, ali će postojati i mehanizmi komunikacije sa novim silama, uključujući i Rusiju", kaže Radić.
Rusija za posredno angažovanje u Avganistanu, koje podrazumjeva helikoptere, obuku snaga bezbjednosti, obezbjeđenje granice i pomoć za prolaz NATO trupa, traži garancije za protivraketnu odbranu u Evropi. Moskva je, kažu, vrhu zapadne vojne alijanse dala nacrt sporazuma o temeljima međusobnih odnosa, koji predviđa i zabranu razmještanja značajnih borbenih snaga na teritoriji novih članica NATO-a.
Izvor:Vesti online
Pogledaj vesti o: Nova godina, NATO skup
Nastavak na IstocnoSarajevo.net...











