EK će pozdraviti kurs nove vlade

Izvor: B92, 20.Sep.2012, 13:25   (ažurirano 02.Apr.2020.)

"EK će pozdraviti kurs nove vlade"

Beograd -- Milica Delević kaže da veruje da će Evropska komisija u izveštaju o Srbiji pozdraviti spremnost nove vlade da nastavi proces evropskih integracija.

Predsednica skupštinskog Odbora za evropske integracije je podsetila i na obaveze koje Beograd treba da ispuni za dobijanje datuma početka pregovora s EU.

Delević je agenciji Beta rekla da izveštaj EK o napretku Srbije, iako se svake godine čeka >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << s mnogo neizvesnosti, zapravo nikad nije iznenađenje, jer predstavlja ocenu onoga što je učinjeno, "a što mi svi manje-više znamo i što smo u više navrata čuli tokom godine".

Ona je izrazila uverenje da će se Komisija u narednom izveštaju, koji treba da bude objavljen u oktobru, vratiti na sve ono što je urađeno ili je očekivala da će biti urađeno od objavljivanja mišljenja o zahtevu Srbije za dobijanje statusa kandidata za članstvo u EU, prošlog oktobra.

"Sigurna sam da će EK pozdraviti formiranje vlade i njenu spremnost da radi na procesu evropskih integracija, oceniti prve korake i podsetiti nas na one obaveze koje je potrebno ispuniti da bismo otvorili pregovore s EU", kazala je Delevićeva.

Prema njenoj oceni, Komisija će u svom izveštaju pozdraviti i spremnost da se dogovor o regionalnoj saradnji protumači na način koji uključuje sve aktere u regionu.

Komisija će verovatno, dodala je ona, primetiti da je dosta vremena potrošeno u izbornom procesu, "što ne možemo reći da je mana već je prirodni deo demokratskog procesa", kao i da će prokomentarisati nove zakone od kojih su neki, kao što je izmena zakona o Narodnoj banci Srbije, izazvali zabrinutost.

Delevićeva je izjavila da s obzirom na evropsko opredeljenje vlade, u ovom trenutku ne očekuje referendum EU ili Kosovo, jer "ono što sprovodimo odnosi se na usklađivanje zakona, normalizaciju prilika i verujem da će se to nastaviti".

"Mislim da nijedna zemlja pa ni Srbija neće biti prošvercovana u EU i građani će na kraju procesa o tome odlučivati", kazala je ona.
Pogledaj vesti o: Nova godina

Nastavak na B92...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

EK će pozdraviti opredeljenost vlade za EU

Izvor: Beta, 20.Sep.2012

BEOGRAD, 20. septembra 2012. (Beta) - Predsednica skupštinskog Odbora za evropske integracije Milica Delević izjavila je u četvrtak da veruje da će Evropska komisija u izveštaju o Srbiji pozdraviti spremnost.

Nastavak na Beta...

Grubješić: EK neće odobriti Srbiji datum za pregovore

Izvor: Radio Slobodna Evropa, 20.Sep.2012

Potpredsjednica Vlade Srbije Suzana Grubješić ocijenila je danas da Evropska komisija do kraja godine neće moći  preporučiti da se Srbiji odobri datum za početak pregovora o članstvu u Evropskoj uniji. "Niko, pa ni Evropska komisija, ne može konstatirati da je Srbija učinila toliko veliki...

Nastavak na Radio Slobodna Evropa...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.