Izvor: Vesti-online.com, 27.Sep.2012, 04:18 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Đaci u kolu
Početak nove školske godine među učenicima dopunske nastave u Lozani i Renanu obeležilo je osnivanje i početak rada folklorne sekcije. Roditelji đaka iz Lozane, na završnoj priredbi pri podeli đačkih knjižica u klubu Slavija juna ove godine, pokrenuli su inicijativu i posle sprovedene ankete o zainteresovanosti đaka i njihovih roditelja za folklor, krenuli u akciju.
Članovi nove folklorne sekcije
Tokom leta, trebalo je pronaći pogodne prostorije >> Pročitaj celu vest na sajtu Vesti-online.com << za održavanje proba, da bi u septembru početkom novih školskih i vannastavnih aktivnosti đaci znali za termine i da bi mogli da odvoje vreme i za ovu lepu aktivnost.
Mirjana Đurić i Dubravka Milanović angažovale su se i napisale desetak pisama tražeći adekvatan prostor. Dobile su pozitivan odgovor iz crkve Sent Žak u Lozani.
- Zadovoljna sam prostorom koji su nam stavili na raspolaganje svake srede od 16.30 do 18.30. Sala ima i binu, pa se nadamo da ćemo moći ponekad da pokažemo i publici šta se ovde uči. Đaci i njihovi roditelji odazvali su se pozivu i u velikom broju počeli da dolaze na časove. Dva puta smo se okupili i atmosfera je odlična - kaže Mirjana.
Nastup za Svetog Savu
- Atmosfera je dobra, veoma nam je drago što imamo priliku da se okupimo i družimo uz našu, srpsku muziku. Prvi cilj nam je da pripremimo program koji ćemo prikazati na Svetosavskoj proslavi koja će se održati u Renanu. Domaćini slave su Srđan i Svetlana Simić iz Renana, čije ćerke takođe dolaze na folklor, kaže Dragiša Branković, novoizabrani predsednik Saveta škole u Renanu.
Deca koja dolaze na folklor učenici su profesorke Bojane Stankić iz škola u Renanu i Lozani. Među njima ima i sadašnjih i bivših učenika koji ove susrete doživljavaju kao lepu priliku da se druže i nešto nauče o našoj tradiciji i običajima, kao i srpskoj izvornoj muzici. Svi su oduševljeni časovima folklora. Među njima je i Stefan Milanović, učenik šestog razreda iz Lozane, koji svira harmoniku i na mnogim priredbama i svečanostima rado pokaže svoje umeće. On naročito voli da svira "Užičko kolo" i "Moravac", što će se svakako naći i u programu škole folklora.
Za početak, uz pesme "Ja brdom, brdom, brdom" i "Igrale se delije", najmlađi folkloraši uče prve korake od Biljane Urmanković i Slavice Jokić.
U radu im zdušno daju podršku i drugi roditelji đaka, kao na primer majke Slavica Bogićević i Vesna Petrović iz Lozane, i tata Dragiša Branković iz Renana, kao i učenice starijeg uzrasta Kristina Milanović, Božana Savić, Dunja Bursać, Danijela Kostić i sestre Nada i Marija Krsmanović.
Pogledaj vesti o: Nova godina
Nastavak na Vesti-online.com...






