
Izvor: Vostok.rs, 08.Jan.2013, 20:05 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Belfast: povratak u teške godine?
08.01.2013. -
Sedmog dana nove godine u severnoirskom Belfastu nastavili su se sukobi demonstranata sa policijom, gore automobili, čuje se pucnjava. Na ulicu su izašla i policijska borna vozila sa vodenim topovima. Vlasti broje postradale i uhapšene. I jednih i drugih je preko tri stotine. Ovakve sukobe grad nije video poslednjih 15-tak godina. I čini se da je mir još daleko.
9.januara je u Velikoj Britaniji >> Pročitaj celu vest na sajtu Vostok.rs << praznik - rođendan vojvotkinje od Kembridža. I na gradskoj kući grada Belfast mora ibiti istaknuta britanska zastava.
A upravo zbog zastave, britanskog „Junion Džeka“ počeli su sukobi. Naime, 3.decembra, gradski savet je doneo kompromisno rešenje da britansku zastavu istakne ne svakog dana, već 17 dana u godini - prema broju zvaničnih praznika Velike Britanije. Protestantska zajednica, saveznici unije sa Britanijom, ovu su odluku primili organizujući manje proteste. Ali, kako priznaje lokalna policija, ovim su protestima upravljale radikalne grupacije. Već početkom nove godine, ovi manji protesti su prerasli u masovna okupljanja i time isprovocirali reakciju katoličke zajednice.
Jasno je da iza demonstranata sa obe strane stoje „dirigenti“ koji upravljaju njima. Nešto slično već se događalo u Velikoj Britaniji pre nekoliko godina, govori šef policije Severne Irske Met Begot:
- Tokom poslednjih dana video sam mnogo omladine, uzrasta 10 do 15 godina. Masa mladeži. Bez bilo kakve kontrole. Ne znam kuda gledaju roditelji, sve je to za uzbunu, to uznemirava.
Koreni problema su međutim, mnogo dublji, ne radi se samo o zastavi, govori poslanik britanskog parlamenta, pripadnik umerene sverernoirske partije „Alijansa“ Naomi Long:
- To nije narodna revolucija. Ako se ljudima ne sviđa to što su oni dobili posle izbora političkih lidera, oni su dužni da ponovo izađu na birališta i promene stanje stvari. A ovo što se sada dešava u jednom demokratskom društvu, krajnje je neprimereno.
Političari u Londonu, Dablinu i samom Belfastu se boje se da ovaj deo Britanije može opet lako da sklizne u „teška vremena“. Tokom 70-tih i 80-tih, zbog sukoba katolika i protestanata u ovoj se Britanskoj provinciji vodio tihi građanski rat.
Ali, u svakom slučaju, to što se sada dešava u Severnoj Irskoj, govori da je mir u Olsteru veoma krhka tvorevina. I da je zapravo do stabilnosti još daleko.
Izvor: Glas Rusije, foto: EPA