
Izvor: Medijski istraživački centar, 03.Dec.2012, 15:03 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Zahtev Nišlija da Srbija potpiše Sporazum o zabrani kasetnih bombi (VIDEO)
Udruženje građana “Akcija i pomoć” danas je u Kancelariji za mlade u Obrenovićevoj ulici u Nišu organizovalo potpisivanje peticije kojim se zahteva da Srbija potpiše i ratifikuje Sporazum o zabrani korišćenja, proizvodnje, skladištenja i transfera kasetne municije.
Kako bi što više Nišlija bilo podstaknuto da potpisom podrži ovu akciju, u Kancelariji za mlade održana je i izložba fotografija koje prikazuju posledice kasetnog bombardovanja i fotografija sa snimanja dokumentarnog filma “13 godina posle, gde smo danas?”. Ovaj film, snimljen u produkciji “Medijskog istraživačkog centra”, govori o posledicama bombardovanja Niša kasetnim bombama i
Sladjan Vučković
odbijanju Srbije da potpiše Sporazum.
“Nišlije kao da zaboravljaju šta nam se desilo 1999. godine”, kaze Slađan Vučković, aktivista Udruženja “Akcija i pomoć”, koji je i sam žrtva kasetne bombe od čijih je posledica izgubio obe ruke. “Međutim, kada građane podsetimo da je ovde od kasetnih bombi poginulo 15 i povređeno 50 ljudi, onda se angažuju.”
Vučković naglašava da srpske vlasti, osim toga što odbijaju da potpišu Sporazum, odbijaju i da odgovore na pitanje zašto donose takvu odluku.
“Osim što potpisivanje podrazumeva zabranu korišćenja kasetnih bombi, ono obavezuje imućnije države potpisnice da siromašnijim pomognu u čišćenju površina od ovog oružja – finansijski i ljudskim resursima”, objašnjava Vučković. “I pored toga, vlasti neće ni da nas udostoje odgovora zašto ne žele da prihvate Sporazum koji je potpisalo 116 i ratifikovalo 78 zemalja.”
Aktivisti Udruženja “Akcija i pomoć” podsećaju da je raščišćavanje površina u našoj zemlji od kasetnih bombi neophodno jer one ubijaju godinama nakon upotrebe. Gašenje požara kod Merdara i Bujanovca bilo je znatno otežano jer vatrogasci nisu mogli da priđu požaru zbog kontaminiranih površina, jedan čovek je od kasetne bombe poginuo u svom voćnjaku, a kasetna bomba nađena je i na krovu jedne niške osnovne škole.
Nišlije koje žele da daju podršku peticiji kojom se zahteva da se Srbija deklariše kao zemlja bez kasetnih bombi i mina, mogu da se obrate Udruženju “Akcija i pomoć”, čija se kancelarija nalazi u Ulici Radoja Dakića 49a.
Nastavak na Medijski istraživački centar...