
Izvor: JužneVesti.com, 28.Maj.2024, 10:25
U niškom Gerontološkom se pojavile stenice, u hrani buđ
“Jedan batak dele na tri tanjira”. Tako je prošle godine o uslovima u niškom Gerontološkom centru govorio jedan korisnik. Sada, kaže, hrane ima, mada i dalje nedovoljno, ocenjuje. Problemi sa džeparcem i dalje postoje, žali se on, a javljaju se i novi - u Domu su se pojavile stenice. Direktor kaže da su obroci prilagođeni standardima, a da su se stenica rešili.
Kašika marmelade i margarin, jedno jaje i malo parče sira, paprika na kojoj se javila buđ - obroci su korisnika >> Pročitaj celu vest na sajtu JužneVesti.com << Gerontološkog centra u Nišu u poslednje vreme. Ne žale se, kažu, bolje je nego što je bilo, ali su im količine i dalje male.
Voće dobijamo jednom nedeljno, četvrtkom, papriku sam dobio ubuđanu, a jedna sardina deli se na dva čoveka, nije idealno, daleko od toga - priča Nišlija.
foto: čitalacNa nedovoljne količine i loš kvalitet hrane žalili su se Južnim vestima i ranije, ali sada imaju novi problem - pojavile su se stenice u Gerontološkom.
U sobi 214 je haos. Stenice. Ne rešavaju to već oko tri meseca, ljudi iz te sobe su dole u prihvatilištu, a uplašeni su i ostali, naročito ovi iz 215 - navodi korisnik.
Džeparac dobijaju od svoje penzije, od 5.000 do 7.000 dinara, pa mnogi og toga kupuju neophodne lekove. Korisnik koji je razgovarao sa novinarima Južnih vesti objašnjava da je ranije džeparac ljudima delio blagajnik pole ručka, 25. dana u mesecu, nekada i ranije.
Sada kasne. Nema 25. dana u mesecu. Ministarstvo navodno traži da pare ne budu u Gerontološkom centru nego da svaki korisnik otvori namenski tekući račun i onda podiže pare sam - priča Nišlija.
foto: čitalacMeđutim, kako neki korisnici ne mogu da se kreću ili imaju slične probleme, oni imaju zakonske zastupnike ili staratelje. Zakašnjenje uplate džeparca je, tvrdi korisnik, nekad i do 20 dana.
Smatraju i da je problem nedovoljan broj spremačica i higijeničarki, jer ponekad jedna ostane i sama u smeni.
“Plen od kojeg može nešto da se pokupi, tako gledaju ove nemoćne”, dodaje sagovornik Južnih vesti.
V. d. direktora ustanove je od nedavno diplomirani pravnik Luka Gašević, inače visoko pozicioniran na listi okupljenoj oko SNS za lokalne izbore u Nišu.
ilustracija; foto: JVOn kaže da se korisnicima redovno obezbeđuje ishrana prema nedeljnom jelovniku “u skladu sa nutricionističkim standardima i normativima za odrasla i starija lica”, kao i da imaju najmanje tri obroka i dve užine “po potrebi”.
Tvrdi da Gerontološki sada ima Komisiju za ishranu korisnika, koja utvrđuje petnaestodnevne jelovnike i rešava primedbe korisnika u vezi sa hranom, ali ističe da primedbi nije bilo.
Što se tiče džeparca, navodi da je Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja 2020. godine propisalo način korišćenja novca za lične potrebe korisnika domskog smeštaja.
Zato se novac uplaćuje isključivo na tekuće račune korisnika, koji u bankama otvara korisnik, zastupnik ili staratelj.
U slučaju da sredstva za lične potrebe korisnika nije moguće uplatiti na tekući račun korisnika, jednom mesečno, nakon gotovinskog prenosa sredstava, džeparac se podiže sa žiro računa ustanove i komisijski isplaćuje korisnicima do kraja meseca, za prethodni mesec - kaže v. d. direktor.
foto: čitalacTvrdi i da je poslednja uplata džeparca obavljena 27. maja ove godine.
Sanitarna inspekcija je, dodaju, konstatovala da je higijena u Gerontološkom zadovoljavajuća, a spremačica, kažu, ima dovoljno - 11.
Ipak, potvrđuju da ima stenica i da su koristili koncentrovali biocidni insekticid u sobi 214, kako bi sprečili širenje insekata, ali tvrde da je soba očišćena nakon nekoliko nedelja.