U fudbalu trofeji važniji od pasoša

Izvor: Blic, 18.Jun.2009, 06:10   (ažurirano 02.Apr.2020.)

U fudbalu trofeji važniji od pasoša

Želja niškog Radničkog da angažuje Blaža Sliškovića za trenera, ponovo je otvorila temu da li se isplati srpskom fudbalu angažovanje stranih i stručnjaka iz bivših jugoslovenskih republika.



U poslednjoj deceniji, sedam stranaca je sedelo na klupama naših klubova i reprezentacije sa promenljivim učinkom. Za Mateusov boravak u Partizanu i Zengin u Zvezdi može se reći da su bili uspešni. Nemac je uspeo sa crno-belima da uđe u Ligu šampiona pošto je osvojio >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << titulu, dok je nekadašnji reprezentativni golman Italije, doneo duplu krunu na „Marakanu". Španac, Haime Bauza u Smederevu nije ostavio dublji trag, ali za Jirgenom Reberom (Partizan), Zdenjekom Zemanom, Čedomirom Janevskim (Crvena zvezda) i Havijerom Klementeom ( reprezentacija Srbije) ostali su slabi rezultati i još dublje krize.

Milorad Kosanović, naš iskusni stručnjak kaže da nije problem u tome da li je trener iz Srbije.

- Nije bitno odakle je trener, bitno je da li je uspešan ili ne, a to je bar lako videti. Samo pogledate šta je do sada uradio i sve je jasno. Ni dobri rezultati nisu međutim garancija da će neki stručnjak imati uspeha u novoj sredini, jer poimanje fudbala se razlikuje od države do države - kaže Kosanović.

On smatra da je osnovni problem, kada su treneri u pitanju, u klubovima.

- Naravno da oni koji plaćaju, imaju pravo i da biraju koga će da angažuju, međutim u našim klubovima se radi stihijski, bez plana i programa. U poslednjih desetak godina naši klubovi, ali i Savez, gledali su na trenere kao na potrošnu robu - dodao je Kosanović.

Stanislav Karasi, predsednik Udruženja trenera Srbije, kaže da ta organizacija ne može da spreči klubove da dovedu koga oni hoće.

- Činjenica je da sa stranim trenerima do sada nije bilo uspeha, ali ako klubovi imaju para, mogu da angažuju koga hoće. Trenerska organizacija jedino što može jeste da traži da stranac koji dolazi mora da ima potrebnu licencu - objašnjava Karasi poziciju strukovnog udruženja.

Predsednik trenerske organizacije kaže da bi situacija možda bila drugačija kada bi udruženje imalo veće ingerencije.

Treneri koji su radili u Srbiji u poslednjih deset godina

- U svim većim ligama u Zapadnoj Evropi, pravilo je da klubove ne mogu da vode ljudi koji nisu bili šampioni u svojoj zemlji. Sa tom praksom počela je Francuska, kada je Gi Ru bio na čelu trenerske organizacije. On je insistirao da u francuskoj ligi rade pre svega francuski stručnjaci. Posle Francuza tim putem su pošli i Italijani, Španci... - dodao je Karasi.

Dragan Pantelić, nekadašnji legendarni golman reprezentacije Jugoslavije i niškog Radničkog, kaže da ne treba nikom ko se bavio fudbalom, uskraćivati priliku da i posle igračke karijere, radi u njemu.

- Svi bivši asovi zaslužuju da rade kao treneri. To je ozbiljan posao i zahteva mnogo truda i energije i ako neko želi da se prihvati toga ne vidim razlog da se u tome sprečava, nebitno odakle on dolazio. Pozdravljam, ipak, svako angažovanje u fudbalu nekadašnjih igrača - rekao je Pantelić.

Nastavak na Blic...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.