Problem napuštenih pasa u Nišu: Kazne za neodgovorne vlasnike, ali rešenje i dalje daleko - Grad predlaže prihvatilište i ZOO vrt

Izvor: JuznaSrbija.info, 20.Feb.2025, 17:38

Problem napuštenih pasa u Nišu: Kazne za neodgovorne vlasnike, ali rešenje i dalje daleko - Grad predlaže prihvatilište i ZOO vrt

Na ulicama Niša nalazi se između 1.500 i 3.000 napuštenih pasa, a gradske vlasti i udruženja za zaštitu životinja i dalje tragaju za efikasnim rešenjem.

Prema podacima nadležnih, Grad svake godine isplati preko milion evra na ime odštete za ujede pasa lutalica, dok su od decembra 2024. uvedene kazne za neodgovorne vlasnike koji svoje ljubimce ostavljaju na ulici.

Na sastanku Radne grupe za rešavanje problema napuštenih životinja, gradski većnik Svetozar >> Pročitaj celu vest na sajtu JuznaSrbija.info << Aleksov najavio je mogućnost izgradnje novog prihvatilišta za pse u blizini Kazneno-popravnog zavoda (KPZ). Kako je objasnio, prihvatilište bi bilo deo šireg programa koji podrazumeva i socijalizaciju osuđenih lica kroz rad sa životinjama.

„Želimo da napravimo savremeno prihvatilište, uz dodatne sadržaje poput mini zoološkog vrta, gde bi deca mogla da vide domaće životinje. Ne želimo da imitiramo Jagodinu sa tigrovima i lavovima, već da stvorimo prostor koji će biti edukativan i funkcionalan“, rekao je Aleksov.

Međutim, predstavnici udruženja za zaštitu životinja oštro su kritikovali ovaj predlog, navodeći da prihvatilište neće trajno rešiti problem napuštenih pasa.

„Ovo nije rešenje. Svakodnevno se pojavljuju novi napušteni psi, jer se građani lakše odlučuju da kupe nego da udome psa. Prihvatilište će postati samo još jedan zatvor za pse“, rekla je Nina Krstić iz udruženja „Pit“.

Od decembra 2024. godine, Grad je uveo kazne za vlasnike pasa koji ih puštaju na ulicu. Prema podacima JKP „Mediana“, do sada je kažnjeno 24 vlasnika, a novčane kazne su se kretale od 12.000 do 90.000 dinara, u zavisnosti od broja dana provedenih u prihvatilištu.

„Ove mere već daju rezultate – vlasnici se sada vraćaju po svoje pse, što ranije nije bio slučaj“, rekao je Miroslav Đorđević iz JKP „Mediana“.

Gradski većnik Aleksov naglasio je da su rešenja u edukaciji građana, registraciji svih vlasničkih pasa i podsticanju udomljavanja.

„Ako bismo svaki dan našli dom za 15 pasa, situacija bi se znatno popravila. Važno je da građani razumeju da je sterilizacija daleko humanije rešenje od izbacivanja kutije sa štencima na ulicu“, poručio je on.

Radna grupa će nastaviti analizu predloženih mera i uputiti ih Gradskom veću i Skupštini grada na razmatranje. Da li će novi plan doneti dugoročno rešenje ili će se grad i dalje suočavati sa sve većim brojem napuštenih pasa, ostaje da se vidi.

Nastavak na JuznaSrbija.info...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta JuznaSrbija.info. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta JuznaSrbija.info. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.