Niški gimnazijalci osvojili treće mesto na međunarodnom takmičenju za mlade preduzetnike

Izvor: JužneVesti.com, 19.Maj.2021, 14:22

Niški gimnazijalci osvojili treće mesto na međunarodnom takmičenju za mlade preduzetnike

Softverom za virtuelnu hemijsku laboratoriju u kojoj mogu da se simuliraju razičiti eksperimenti, tim učenika niške Gimnazije “9. maj” osvojio je treće mesto na „EUSAIR POPRI“ takmičenju za najbolje preduzetničke ideje mladih.

Na takmičenju održanom 11. i 12. maja učestvovali su timovi srednjoškolaca iz 9 zemalja jadransko-jonske regije, a ekipa iz Niša plasirao se na ovo nadmetanje pobedivši na prošlogodišnjem Takmičenju za najbolju tehnološku inovaciju.
>> Pročitaj celu vest na sajtu JužneVesti.com << />
Uz podršku profesorke hemije, oni su osmislili virtuelnu hemijsku laboratoriju koja će, kako kažu, đacima olakšati učenje hemije i učiniti oglede zanimljivijim. Kažu da je za izradu ovog softvera bilo potrebno povezati znanja iz hemije i programiranja.

Prema rečima učenice Mile Projović, ovakav vid učenja još uvek ne postoji u svetu, a pruža realnu simulaciju eksperimenata iz analitičke hemije i može potpuno da zameni laboratoriju.

Kroz ova takmičenja sam naučila dosta toga o pisanju biznis plana i sličnim stvarima. Velika je stvar učiti hemiju na ovaj način od kuće, a cilj nam je da softver dodatno unapređujemo. Nećemo se ovde zaustaviti - kaže Projović.

Softver je dostupan na srpskom i engleskom jeziku, a učenik Jovan Lazarević kaže za Južne vesti da bi voleo da se softver izbaci i na tržište.

Prvi put sam učestvovao na nekom međunarodnom takmičenju i još sam osvojio nagradu, to je sjajno iskustvo. Vršnjacima bih poručio da se trude da što više učestvuju u vanškolskim aktivnostima, jer se tu može steći ogromno znanje i iskustvo – ističe Lazarević.

Izum je isproban u Gimnaziji „9. maj“, a reakcije učenika i profesora bile su, kažu iz tima, jako dobre, naročito prilikom primene u onlajn nastavi. Mentorka tima, profesorka hemije Aleksandra Gošnjić, želela bi da ovaj softver postane uobičajen u nastavi.

Sve je počelo inicijativom učenika. Pitali su se kako bi mogli da promene to što je njihovim vršnjacima hemija često dosadna i to što se u školama slabo izvode eksperimenti. Osluškivali smo potrebe đaka, a i mojih kolega i došli do zaključka da je ovo idealno rešenje za škole koje nemaju dobro opremljene laboratorije – kaže Gošnjić.

Podsetimo, gimnazijalci su napravili ovaj softver 2019. godine, kroz učeničku kompaniju VAH Company.

Nastavak na JužneVesti.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta JužneVesti.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta JužneVesti.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.