Nakon tri godine Sud potvrdio da je zaposleni sa niškog Fakulteta umetnosti uzbunjivao po zakonu

Izvor: JužneVesti.com, 26.Jul.2021, 09:52

Nakon tri godine Sud potvrdio da je zaposleni sa niškog Fakulteta umetnosti uzbunjivao po zakonu

Već šest godina Vladimir Stanimirović ukazuje na, kako kaže, nezakonitosti na Fakultetu umetnosti u Nišu. Od zvaničnog uzbunjivanja navodi da je prošlo tri godine. Da je to radio po zakonu potvrđeno je pre skoro jedan mesec pravosnažnom presudom Prekršajnog apelacionog suda. Iako je bio bez posla tri godine, i presuda Kasacionog suda je doneta u njegovu korist, te se navodi da je dobio nezakonit otkaz.

Pre 6 godina je Stanimirović kao stručni saradnik Fakulteta umetnosti >> Pročitaj celu vest na sajtu JužneVesti.com << proglašen za tehnološki višak, ali je 2018. godine presudom Apelacionog suda vraćen na posao.

Tada je aktuelna dekanica Suzana Kostić podnela reviziju, a presudom Vrhovnog kasacionog suda maja ove godine, ona je odbijena. Stanimirović ističe da to definitivno znači da je dobio nezakonit otkaz. Presuda Vrhovnog kasacionog suda; foto: V. S.

Iako je ukazivao na, kako kaže, nezakonite radnje na tom fakultetu i kada je dobio otkaz, zvanično je počeo sa uzbunjivanjem po povratku na posao.

Ja sam sa uzbunjivanjem počeo 17. jula 2018. godine. Od 2015. do 2018. ja sam bio van posla. S tim što sam ja 2016. godine upozoravao Inspekciju rada na nezakonita zapošljavanja i na neisplaćivanje prevoza fakutletu i Inspekcija rada je još tada 2016. godine utvrdila da je bilo nezakonitih zapošljavanja - navodi Stanimirović.

Pored toga što je tvrdio da je bilo nezakonitog zapošljavanja, navodi i druge razloge uzbunjivanja.

Onda sam ukazivao na neiplaćivanje troškova prevoza zaposlenima, onda sad imamo sudski spor zbog neisplaćivanja jubilarnih nagrada - dodaje.

Pravosnažnom presudom je vraćen na posao, ali kaže da je Inspekciji rada, koja je nadležna za nadgledanje sprovođenja Zakona o zaštiti uzbunjivača ukazao da kada se vratio na posao nije mu dato da bilo šta da radi, da mu nisu data sredstva za rad, kao i da mu nije sistematiovano radno mesto.

To sam ja uspeo da dobijem, a kasnije sam ukazivao na njeno nezakonito bivanje na mesto dekana, jer ima presudu Etičkog komiteta, ima izrečenu meru Agencije za borbu protiv korupcije, kao i na mnoge nezakonitosti na samom fakultetu - kaže on.

Dve presude u korist zaposlenog; foto: V. S. Nakon višegodišnjeg ukazivanja na probleme, pre jedan mesec mu je presudom Prekšajnog apelacionog suda potvrđeno da je uzbunjivao po zakonu.

Ova presuda meni dokazuje da sam ja na zakonit način izvršio uzbunjivanje, odnosno da su organi koji su nadležni za to pre svega Inspekcija rada, koja je nadležna za utvrđivanje statusa uzbunjivača, odnosno da li se nekom krše ili ne krše prava je nedvosmisleno utvrdila da je Fakultet umetnosti u Nišu meni kao uzbunjivaču kršio pravo uzbunjivanja i Zakon o zaštiti uzbunjivača - objašnjava Stanimirović.

U presudi su izrečene i novčane kazne, pa je fakultetu naloženo da isplati 100.000 dinara, dok je dekanica u obavezi da plati 20.000 dinara.

Podsetimo, Suzana Kostić je i dalje dekan Fakulteta umetnosti u Nišu, jer je Savet i pored više zahteva nije smenio, ali joj mandat ističe u oktobru, pa je krajem februara počeo postupak izbora novog dekana.

Krajem marta je počelo suđenje dekanici zbog zapošljavanja u vreme zabrane.

Nastavak na JužneVesti.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta JužneVesti.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta JužneVesti.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.