
Izvor: RadioCity.rs, 27.Nov.2020, 18:33
Mladi pohađaju obuku za rad sa osobama sa invaliditetom
Mladi će proći obuku i steći teorijska i praktična znanja o načinu sprovođenja treninga plivanja i fitnesa tj. funkionalnog treninga kao i kardio fitnes treninga sa osobama sa invaliditetom. Predviđeno je 60 časova obuke. Od toga 40 praktičnih i 20 teorijskih časova u obe oblasti. Na teorijskim časovima mladi će stečeno znanje u praksi primeniti direktno u radu sa osobama sa invalliditetom, objašnjava doc. Bojan Jorgić, sa Fakulteta sporta i fizičkog vaspitanja i >> Pročitaj celu vest na sajtu RadioCity.rs << član projektnog tima.
Mladi sa invaliditetom starosti između 15 do 29 godina mogu da se prijave za navedene aktivnosti kordinatorki Niškog udruženja studenata sa hendikepom (NUSH), Mariji Milanović na broj 063 10 55 100 radnim danima od 10 do 14h.
Na početku smo promocije samog projekta, pa nam se još uvek studenti javljaju. Zbog trenutne epidemiološke situacije kod njih postoji izvesna doza nedoumice da li se prijaviti za ovakav vid aktivnosti. Pojedine mlade osobe razmišljaju da li će one biti u mogućnosti da isprate celokupan trenažni proces, kaže Marija Milanović kordinatorka NUSH-a.
Objašnjava da je fizička aktivnost od izuzetnog značaja za osobe sa invaliditetom jer putem nje održavaju svoje telo u što je moguće boljoj kondiciji, poboljšava se njihova motorika, mladi dobijaju na samopouzdanju i dodatno se uključuju u društvenu zajednicu. Za pojedine osobe to postane i način života pa odluče da se i na profesionalnom nivou bave sportom. Za one druge to je vid rekreacije u kome uživaju i kroz koji ruše deo ograničenja koja su im nametnut, kaže sagovornica. Ona dalje ističe da je važno da fizička aktivnost bude prilagođena različitim tipovima invaliditeta jer se način rada na treninzima razlikuje u zavisnosti od toga da li osoba ima fizički ili senzorni hendikep.
Pored obuke koju će mladi pohađati u okviru projekta u planu su Dani otvorenih vrata tokom kojih će osobe uključene u projekat široj javnosti pokazati svoje umeće, navodi Jorgić.
Projekat „Adaptivna fizička aktivnost i sport – mladi za mlade“ sprovode Fakultet sporta i fizičkog vaspitanja u Nišu i partneri iz Bugarske. Ove godine prvi put im se priključila i gradska opština Crveni Krst.