
Izvor: JužneVesti.com, 18.Okt.2021, 15:39
Mihajlovićeva: Početak izgradnje gasovoda Niš - Dimitrovgrad krajem novembra
O gradnji gasovoda od Sofije do Niša govori se već nekoliko godina posle propasti projekta “Južni tok”, a početak izgradnje sada najavljuje i ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlović. Ona je prilikom posete Dimitrovgradu rekla da bi radovi trebalo da krenu krajem novembra.
Poslednja najava bila je sredinom 2020. godine od delegacije Evropske unije u Srbije, a početak radova tada je najavljen za početak ove godine.
Ministarka Mihajlović ponavlja >> Pročitaj celu vest na sajtu JužneVesti.com << da je gasovod Niš - Dimitrovgrad značajan zbog diverzifikacije pravaca, ali i snabdevača gasom.
Srbija je zajedno sa EU obezbedila 85 miliona evra, radovi će trajati oko 2 godine. Ovaj interkonektor je važan jer se njime vezujemo za Bugarsku i imaćemo mogućnost da gas dobijamo iz drugih pravaca i od drugih dobavljača, da li će to biti preko Azerbejdžana ili Izraela i Kipra, videćemo. Bitno je da imamo infrastrukturu i da budemo spremni - rekla je ministarka.
Cene gotovo svih energenata su u porastu, a Mihajlovićeva kaže da će građani i dalje plaćati po zagarantovanim cenama i da će se svetska energetska kriza završiti. Objašnjava i da srpska javna preduzeća nisu bila spremna za ovu krizu.
Slične će postojati u decenijama ispred nas, jer svi pokazatelji govore da će se i proizvodnja, ali i potrošnja energije uvećavati. Ono što je bitno za nas je da ćemo imati dovoljno toplotne, električne energije i gasa, a građani će energente plaćati po garantovanim cenama. Srbijagas pregovara o novom ugovoru sa Gaspromom, ali je to odavno trebalo da uradi, kao što je EPS trebalo bolje da planira remonte, a da ne govorim o tome da decenijama nije bilo investicija u nove kapacitete. Spremili smo zakone, novi investicioni plan i program, i sprovodićemo ih kako bismo bili energetski bezbedni - rekla je Mihajlovićeva.
MInistarka rudarstva i energetike je u Dimitrovgradu uručila ugovore građanima za zamenu stolarije, a kako je rekla, povećanje energetske efikasnosti je nacionalni cilj, koji je moguće ostvariti samo zajedničkim radom države, lokalne samouprave i građana.
Povećanje energetske efikasnosti jako je važno za sve, najpre za građane koji će imati niže račune, a ujedno će imati zdraviju životnu sredinu. Mi trošimo oko 40 % više nego što je prosek u zemljama EU, nema razloga da se razbacujemo i da godišnje kroz prozor bacimo proizvodnju jedne Termo elektrane. Ulagaćemo novac i u narednih nekoliko godina, između 200 i 250 miliona evra godišnje. Radićemo zajedno kako bi domaćinstva u Srbiji trošila oko 20 % manje, to je rezultat povećanja energetske efikasnosti - istakla je ministarka.
54 domačinstva u Dimitrovgradu dobila su subvencije za zamenu stolarije, a predsednik Opštine Vladica Dimitrov rekao je da će se i u narednim godinama u budžetu odvajati novac za nastavak projekta energetske efikasnosti.