
Izvor: Medijski istraživački centar, 30.Okt.2012, 09:46 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Izgradnja Južnog toka u decembru
Gasovod „Južni tok“ trebalo bi da bude proglašen za projekat od nacionalnog značaja, izgradnja bi krenula u decembru ove godine, a u Beogradu i Novom Sadu, a moguće i u Nišu i Paraćinu mogle bi da budu izgrađene kogenerativne gasne elektrane.
Skupština akcionara kompanije „Južni tok Srbija“ donela je 29. oktobra konačnu investicionu odluku o početku izgradnje deonice gasovoda za ruski gas „Južni tok“ kroz Srbiju.
„Ta odluka garantuje da >> Pročitaj celu vest na sajtu Medijski istraživački centar << će ‘Južni tok’ biti ne samo projektovan, već i izgrađen“, kazao je generalni direktor Srbijagasa Dušan Bajatović,a prenosi portal Euractiv Srbija.
Bajatović je istakao da je procenjena vrednost izgradnje oko 470 kilometara gasovoda kroz Srbiju oko 1,7 milijardi evra, da će kapacitet gasovoda biti 40 milijardi kubnih metara prirodnog gasa godišnje i da će na radovima biti zaposleno oko 2.000 ljudi. Prema njegovim rečima, gasovod bi u Srbiju iz Bugarske trebalo da uđe kod Zaječara, a da se završi na mađarskoj granici.
Po njegovim rečima, spremno je sve da se Skupštini Srbije pošalje predlog zakona kojim će „Južni tok“ biti proglašen za projekat od nacionalnog značaja. Radovi na gradnji Juznog toka kroz Srbiju trebalo bi da počnu u decembru, kazao je Bajatović, i to pripremnim radovima za izgradnju dve kompresorske stanice koje će se nalaziti u blizini Vrbasa i Paraćina.
Bajatović je kazao da će novac za izgradnju deonice „Južnog toka“ kroz Srbiju biti obezbeđen kroz projektno finansiranje i da se traži način da Srbijagas bude što manje opterećen, a da ostane ravnopravan partner u projektu.
On je podsetio da u preduzeću Južni tok Srbija, registrovanom u Švajcarskoj, ruski Gasprom ima 51%, a Srbijagas 49% vlasništva. Kako je dodao Bajatović, prve isporuke gasa kroz „Južni tok“ očekuju se u decembru 2015. godine, a pun kapacitet čitavog gasovoda do decembra 2017. godine.
„Južni tok je samo kruna starateškog partnerstva zasnovanog na međudržavnom energetskom sporazumu Srbije i Rusije“, kazao je on.
Bajatović je dodao će „Južni tok“ biti razvojni mehanizam za druge projekte i dodao da Srbijagas i Gasprom „ozbiljno razgovaraju“ o izgradnji kogenerativnih gasnih elektrana u Beogradu i Novom Sadu, a moguće je i u Paraćinu i Nišu.
Bajatović je kazao i da će iz Srbije ići interkonekcije za snabdevanje Hrvatske, Republike Srpske i Federacije Bosne i Hercegovine gasom iz Južnog toka. Prema njegovim rečima, gasovod bi u Srbiju iz Bugarske trebalo da uđe kod Zaječara, a da se završi na mađarskoj granici.
Na pitanje novinara da kaže šta misli o najavi da će američka državna sekretarka Hilari Klinton tražiti od Srbije da ima i alternativu ruskom gasu, Bajatović je kazao da su zakoni u Srbiji liberani i da svakom omogućavaju pristup tržištu.
„Ako je Severni tok dobar za zemlje Zapadne Evrope i one nemaju alternativu ruskom gasu u čemu je problem sa Srbijom“, upitao je Bajatović.
Predsednik Skupštine akcionara preduzeća Južni tok Srbija Leonid Čugunov kazao je da je Srbija prva zemlja na trasi tog gasovoda u kojoj je doneta konačna investiciona odluka o početku izgradnju.
Odlučeno je da Srbija bude prva zemlja u kojoj je doneta konačna investiciona odluka zbog podrške koju je pružila projektu „Južni tok“, kazao je on i dodao će do 15. novembra biti donete odluke i u svim ostalim državama kroz koje prolazi taj gasovod.
Čugunov je istakao da je donošenje odluka o investiranju dogovoreno i da nema problema oko izgradnje Južnog toka ni u jednoj od zemalja.
Prema ranijim procenama, ukupna vrednost projekta izgradnje gasovoda Južni tok trebalo bi da bude 15,5 milijardi evra, od čega je 10 milijardi predviđeno za polaganje podvodne deonice u Crnom moru, a 5,5 milijardi za kopnene.
Nosilac projekta je ruski Gasprom, a partneri su italijanska kompanija Eni, francuski EDF i nemački Vinterštal.
Gasovod, čija izgradnja treba da počne krajem ove godine i čiji će kopneni deo prolaziti kroz Bugarsku, Srbiju, Mađarsku, Grčku, Sloveniju, Hrvatsku i Austriju, prve količine gasa trebalo bi da isporuči do kraja 2015. godine, a da do kraja 2017. doostigne pun kapacitet od 63 milijarde kubnih metara gasa.
Nastavak na Medijski istraživački centar...