
Izvor: RadioCity.rs, 25.Nov.2020, 20:57
Dan borbe protiv nasilja nad ženama pod sloganom "Tiče me se"
Širom sveta jedan od najvećih problema u ostvarivanju ljudskih prava je nasilje u porodici. Sada više nego ikada su žrtve izložene nasilju. Pandemija izazvana virusom korona doprinela je da se više vremena provodi u domovima, koji umesto da budu oaza mira postaju pakao kome je žrtva prepuštena.
Ovo je dan kojim počinju 16 dana aktivizma u borbi protiv nasilja nad ženama. Zvanična boja kampanje >> Pročitaj celu vest na sajtu RadioCity.rs << je narandžasta i predstavlja simbol svetle i optimistične budućnosti bez nasilja nad ženama, saopštili su iz Sigurne kuće za žene i decu, žrtve porodičnog nasilja.
Septembra je bila obeležena akcija Lavirint nasilja kada je Sonja Šćekić, direktorka Sigurne kuće rekla da je tokom vanrednog stanja Sigurna kuća bila skoro prazna, a da su u avgustu kapaciteti bili popunjeni. Na udaru novog talasa korona virusa, postoji bojazan da će se situacija ponoviti.
,,Negde je svima nama ta situacija bila stresna i lično sam smatrala da iz tog razloga ne prijavljuju nasilje i očekivala sam da će tek nakon ukidanja vanrednih mera taj broj biti veći. Upravo se to i desilo, pa su svi kapaciteti tokom avgusta bili popunjeni“, izjavila je Šćekić.
Šćekićeva je dodala da postoji mnogo razloga zašto žrtva ostaje sa svojim zlostavljačom, ali jedan od najčešćih je socijalna i ekonomska zavisnost. Kako je mnogo žena ostalo bez posla u toku epidemije, situacije se znatno pogoršala, pa je rizik veći, zaključila je Šćekić.
Povodom obeležavanja svetskog Dana borbe protiv nasilja nad ženama, pokrenuta je akcija ,,16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama“, u okviru kampanje Tiče me se. Svrha kampanje koju po drugi put pokreće organizacija Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) je da ukaže na problem okretanja glave od zlostavljanja u porodici koja možda nije naša, ali nas se ipak tiče.
Iz organizacije podsećaju da u svetu skoro svakih sedam do deset dana jedna žena bude ubijena u porodičnom nasilju.
„Žene ne govore o tom nasilju i ostaju u odnosu sa takvom osobom jer strepe za sopstvenu i bezbednost dece, takođe, na to utiče i ekonomska zavisnost od partnera, ili strah od osude društva“, rekli su iz UNDP-a. Oni dodaju i da trenutne mere za sprečavanje širenja epidemije korona virusa predstavljaju „dodatnu prepreku“ da žene prijave nasilje i potraže pomoć.
Nasilje u porodici ne treba da se shvati kao privatan problem, jer nasilnici to mogu da dožive kao potvrdu za to što čine, zaključuju iz ove organizacije.
Dan borbe protiv nasilja je ustanovljen na prvom sastanku feministkinja Latinske Amerike i Kariba 1981. godine u Bogoti. Žene su prvi put javno istupile i otvoreno govorile o porodičnom nasilju, silovanjima i seksualnom zlostavljanju, kao i o nasilju koje žene trpe pod režimima, uključujući torturu i nasilje nad političkim zatvorenicama. Godine 1999. Ujedinjene Nacije su rezolucijom 54/134 službeno potvrdile 25. novembar kao Medjunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama. Takođe je odabran kao dan sećanja na sestre Mirabel – Patriju, Minervu i Mariju Teresu, koje je brutalno ubio diktator Rafael Truhiljo u Dominikanskoj Republici 1960. godine.
Iz UNDP- a apeluju da se žene ukoliko se osećaju ugroženo jave, jer je nasilje u porodici krivično delo. Takođe, svako ko sumnja da se takvo nasilje dešava u njihovoj porodici, to treba da prijavi anonimnim i besplatnim pozivom policiji na 192, dok je za informacije i podršku, svakog radnog dana od 10 do 20 sati, dostupan SOS telefon Autonomnog ženskog centra: 0800 100 007.