Da li će Topilo kraj Niša postati Banja?

Izvor: JuznaSrbija.info, 20.Jun.2018, 10:18   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Da li će Topilo kraj Niša postati Banja?

Nesporzum oko "Banje Topilo" i dalje ne prestaje. Ko koristi nelegalno vodu i ko gradi objekte u ime banjske vode i lečenja, bila je tema razgovora održanog prošle nedelje u Nišavskom okrugu.

Sastanku u Okrugu su prisustvovali predstavnici Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija, republički i gradski pravobranioci, predsednik Gradske opštine Crveni Krst kojoj teritorijalno Banja Topilo pripada, načelnici i šefofi zdravstvene, sanitarne, turističke i vodoprivredne >> Pročitaj celu vest na sajtu JuznaSrbija.info << inspekcije, predstavnici Gradske uprave Grada Niša, Sekretarijata za inspekcijske poslove i Sekretarijata za imovinsko pravne poslove Grada Niša, kao i predstavnici Privrednog društva "Banja Topilo", koje je privatniku ustupilo na korišćenje termo-mineralne izvore pomenute banje.

Povod susreta bio je rešavanje problema Gradske opštine Crveni Krst sa Banjom Topilo, i dogovor sa inspekcijskim službama za dalja postupanja. Sastanku se odazvao i privatnik koji je svojevremeno bez građevinske dozvole podigao objekat na zemljištu koje je 1992.godine Grad Niš ustupio Privrednom društvu „Banja Topilo“

Pravosnažnom i izvršnom presudom iz 2015.godine, poništen Ugovor za davanje zemljišta Privrednom društvu i isto vraćeno Gradu Nišu, a da se radi o korišćenju prirodnog bogatstva odnosno mineralne vode bez novčane nadokanade državi, (čime se nanosi ogromna šteta Republici Srbiji) suprotno Zakonu o banjama, na sastanku su doneti sledeći zaključci da Privredno društvo „Banja Topilo“ ne ispunjava ni jedan uslov za obavljanje delatnosti, kao da ne može da koristi izvor mineralne vode.

Ukoliko je Gradska opština Crveni Krst zainteresovana da prostor oko mineralnog izvora bude Banja, neophodno je da se odrede granice buduće banje i da Grad Niš donese takvu odluku.

Rešenjem Sekretarijata za inspekcijske poslove Grada Niša, 17.5.2018. godine građevinska inspekcija je zabranila korišćenje i upotrebu bespravno sagrađenog objekta  u Banji Topilo.

Kod republičke zravstvene inspekcije subjekat nije registrovao zdravstvenu delatnost, a 2014.godine je lekaru koji je zatečen na licu mesta podneta prijava.

Republička vodna inspekcija je takođe podnela prijavu jer subjekat nije imao vodnu dozvolu za zahvatanje vode.

Još od devedesetih godina, kada je Banju Topilo posećivalo oko 3000 ljudi do danas kada je oko 500 gostiju korisnika izvora, Banja Topilo vodi kao divlja banja.

Takođe, rukovodstvu Gradske opštine Crveni Krst je predloženo da obavesti meštane sela Kravlja i vlasnike tamnošnjeg privatnog smeštaja o realnom stanju statusa Banje Topilo.

Nastavak na JuznaSrbija.info...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta JuznaSrbija.info. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta JuznaSrbija.info. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.